Közölte, hogy az ukrán határőrség jelentése szerint valóban jelentős katonai erőket csoportosított át Moszkva a Krím félszigetnek az ukrajnai Herszon megyével határos északi részére, de – mint mondta – „40 ezres haderőről még nem lehet beszélni”, ennél kevesebb orosz katonát vezényeltek a térségbe.
A múlt hónap végén az RNBO megerősítette, hogy az orosz fegyveres erők katonai tábort alakítottak ki és vasúton nehézfegyverzetet szállítottak a Krím északi térségébe.
A szóvivő sajtótájékoztatóján beszámolt arról, hogy a Kijev által terrorellenesnek nevezett erők az elmúlt napban visszaverték a szakadárok támadásait Doneck megyében Debalcevénél, valamint a megyeközponttól északnyugatra, Krasznoarmijszk mellett fekvő Hrogyivka és a Sahtarszk környéki Nyikisine településeknél. Az elmúlt 24 órában egy ukrán katona esett el a harcokban és 13 sebesült meg.
Közben a donecki városi tanács sajtószolgálata azt jelentette, hogy a múlt hét végén hét civil vesztette életét a tüzérségi támadások következtében és húszan sérültek meg a megyeközpontban.
A donecki nemzetközi repülőtérrel kapcsolatosan Liszenko kijelentette, hogy a harcok okozta károk ellenére a leszállópálya még megfelelő állapotban van, a repülőtér képes katonai eszközöket szállító nagygépek fogadására, azaz el tudják látni az ott szolgálatot teljesítő ukrán katonákat fegyverutánpótlással.
Az ukrán katonák által ellenőrzött légikikötőt hetek óta igyekeznek bevenni a szeparatista erők. Előző nap kétszer indítottak támadást a reptér területén lévő ukrán katonai állások ellen.
Közben Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök a kelet-ukrajnai konfliktus rendezését célzó minszki megállapodások felrúgásával vádolta meg Oroszországot hétfőn Kijevben az EBESZ-országok állandó képviselőivel találkozva.
A kormányfő kijelentette, hogy az orosz félben nincs meg az akarat a megállapodások végrehajtására. Emlékeztetett arra, hogy a fehérorosz fővárosban Kijev, Moszkva, a kelet-ukrajnai szakadárok és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) képviselői által tető alá hozott egyezség értelmében Oroszországnak ki kellett volna vonnia csapatait Ukrajna területéről, amit – szavai szerint – Moszkva nem tett meg.
„Másodszor: Oroszországnak fel kellene hagynia az általa vezetett »terroristák« támogatásával Doneck és Luhanszk megyékben. Ez sem teljesült. Harmadszor pedig mihamarabb helyre kellett volna állnia az ellenőrzésnek az ukrán–orosz határon, ami szintén nem történt meg az Oroszországi Föderáció vonakodása miatt” – szögezte le Jacenyuk.
Aggodalmának adott hangot a szeptember 5-én életbe léptetett tűzszünet be nem tartása miatt is. Jacenyuk kijelentette, hogy „az Oroszország által irányított szakadár fegyveresek támadásainak ukrán katonák és civil lakosok esnek áldozatul Kelet-Ukrajnában”. Leszögezte, hogy a kijevi kormány minden lehetségest megtesz a konfliktus békés rendezése érdekében. Hangsúlyozta, hogy az ukrán kormány nagyra értékeli az EBESZ-nek a békés rendezés érdekében tett erőfeszítéseit és Ukrajnának nyújtott támogatását.