Ebola: fokozódik a helyzet, összeülnek a miniszterek

„Légihidat” szerveznek az ebola által leginkább sújtott országok és az Európai Unió között.

NT
2014. 10. 10. 19:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az unió soros, olasz elnökségének nyilatkozata szerint a jövő csütörtökre összehívott találkozón a repülőtéri biztonsági eljárások megerősítéséről lesz szó, hogy kiszűrhessék a betegeket az ebola sújtotta országokból érkező utasok közül. „A cél az, hogy növeljük a reagálási képességet a járvánnyal szemben és csökkentsük Európára való átterjedésének kockázatát” – hangoztatja a nyilatkozat.

Egynapos sztrájkot tartott New Yorkban csütörtökön mintegy 200 repülőgép-takarító az ebolától való félelem miatt, az amerikai kongresszus több tagja pedig azt sürgette, hogy tiltsák meg az Egyesült Államokba történő beutazást a járvány által leginkább sújtott nyugat-afrikai országokból.

Beatrice Lorenzin, az olasz egészségügyi tárca vezetője már két napja közös uniós stratégiát szorgalmazott a járvány európai elterjedésének megakadályozására, mindenekelőtt a repülőterek szigorúbb ellenőrzését sürgetve.

Brüsszelben pénteken bejelentették, hogy az EU „légihidat” szervez az ebola által leginkább sújtott Sierra Leone, Libéria és Guinea megsegítésére. Az Európai Bizottság egyik szóvivője szerint a művelet már pénteken megkezdődött. Első járataként egy Boeing 747-es géppel 100 tonna segélyszállítmányt küldenek Amszterdamból a Sierra Leone-i fővárosba, Freetownba.

Saját adatai szerint a bizottság a járvány nyugat-afrikai kitörése óta már 180 millió euró segélyt (mintegy 55 milliárd forint) bocsátott az érintett országok rendelkezésére.

Soraya Saenz de Santamaria spanyol miniszterelnök-helyettes pénteken bejelentette, hogy a madridi kormány tárcaközi különbizottságot állít fel az ebolaválság kezelésének „összetett és nehéz” feladataira. A politikus hozzátette, hogy egy tudományos testületet is létrehoznak az ebola elleni küzdelem támogatására.

Mariano Rajoy miniszterelnök a nap folyamán felkereste a madridi III. Károly kórházban Teresa Romero ápolónőt, a járvány első, Afrikán kívül megfertőződött betegét, aki állítólag súlyos, de stabil állapotban van.

Az AP hírügynökség tudósítója szerint Rajoy a látogatással a szakszervezetek és az ellenzéki politikusok bírálatát akarta ellensúlyozni, amely szerint a spanyol egészségügy nem gondoskodott az ágazat dolgozóinak a veszélyes járvány miatt szükséges felkészítéséről és védőfelszerelésekkel való ellátásáról.

A látogatás után a kormányfő meggyőződését fejezte ki, hogy a kórház orvosai, az ápolók és a személyzet többi tagja mindent elkövetnek Teresa Romero életének megmentéséért. „Tudniuk kell, hogy támogatjuk őket és a spanyolok hatalmas többségének szolidaritását élvezik” – mondta.

A madridi egészségügyi hatóságok közlése szerint a 44 éves ápolónőt – aki egy Afrikából hazatért, azóta elhunyt ebolabeteg spanyol paptól kapta el a fertőzést a III. Károly kórházban – kezelni kezdik a Zmapp elnevezésű ebola elleni kísérleti gyógyszerrel, miután Spanyolországnak sikerült szereznie a világszerte rendkívül szűkösen rendelkezésre álló készítményből.

Kelet-Ázsiát is fenyegeti az elsősorban Nyugat-Afrikát sújtó ebolajárvány, a térségben azonban a világ számos más részénél jobban fel vannak készülve a betegség megjelenésére – tudatta pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO). A tájékoztatás szerint Kelet-Ázsia a kereskedelmi kapcsolatok, a térségben található szállítási és közlekedési csomópontok, valamint a külföldön munkát vállalók tömegei miatt fokozottan ki van téve a vérzéses láz jelentette veszélynek.

Ez a legsúlyosabb ebolajárvány a vírus közel negyven évvel ezelőtti megjelenése óta. A kór mostani terjedése februárban Guineában kezdődött, a járvány azóta Nigériára, Sierra Leonéra, Libériára, a Kongói Demokratikus Köztársaságra és Szenegálra is átterjedt.

A járvány vérrel és más testnedvvel terjed. A betegség tünetei közé tartozik egyebek közt a hirtelen felszökő láz, hasmenés, hányás és bizonyos esetekben belső vérzés. A vírus hatására összeomlik a szervezet véralvasztó képessége, fellép az elvérzés veszélye, majd a betegség végzetessé válik. Az ebolavírust a Kongó egyik mellékfolyója után nevezték el, ahol a kórokozót 1976-ban felfedezték.

 

Meghalt Macedóniában egy brit férfi, aki gyanú szerint az ebolavírus hordozója volt – jelentette be csütörtökön egy magas rangú macedón kormányzati tisztségviselő. Egy másik brit állampolgár is a betegség tüneteit mutatta – közölte a névtelenségéhez ragaszkodó illetékes a brit hírügynökséggel anélkül, hogy további részletekbe bocsátkozott volna.

 

Csehországban ebola gyanúja merült fel egy 1958-as születésű cseh férfinál, aki 22 napja érkezett haza Libériából – ismertette csütörtökön Vladimir Valenta egészségügyi főfelügyelő. A férfit, akinek láza van, de más ebolatüneteket nem mutat, megelőző intézkedésként a prágai Na Bulovce kórházba szállították.

 

Spanyolországban csütörtökön rosszabbodott annak az ápolónőnek az állapota, aki egy Afrikából hazatért, ebolában megbetegedett spanyol paptól fertőződött meg. A 44 éves Teresa Romero az első személy, aki Afrikán kívül kapta el a járványt. Madridban további négy embert különítettek el, akiknél felmerült a fertőzés gyanúja. Összesen már hét embert helyeztek elkülönítőbe, de eddig csak az ápolónő tesztje volt pozitív közülük. A többiek között van az ápolónő férje és két orvos, akik kezelték őt. Három másik embert már elengedtek az elkülönítőből szerdán este, miután tesztjük negatív lett.

 

Az ebolajárvány megelőzése végett egészségügyi megfigyelés alá helyeztek 708 embert Szerbiában. Közülük 92-en a ragálytól sújtott térségből, Nyugat-Afrikából érkeztek az országba – közölte csütörtökön a szerbiai egészségügyi minisztérium. Tájékoztatásuk szerint az ebolavírus európai megjelenése miatt Szerbiában is szigorítani kell az eddigi megelőző intézkedéseket és figyelembe kell venni az Egészségügyi Világszervezet ajánlásait. A megfigyelés alá vontakat nem különítették el Szerbiában, otthon tartózkodhatnak, ugyanakkor arra kötelezték őket, hogy azonnal jelentsék, ha az ebolatünetek bármelyikét – láz, gyomorfájás – tapasztalják magukon. A kórházak a fertőzötteket kötelesek elkülönítőbe helyezni. Az egészségügyi minisztérium emellett azt is közölte, hogy az ország mindent megtesz annak érdekében, hogy ne jusson be a vírus Szerbiába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.