Elbuktak a szocialisták, a GERB alakíthat kormányt

A Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért párt kapta a legtöbb voksot a bulgáriai parlamenti választásokon.

MD
2014. 10. 05. 20:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy különböző közvélemény-kutató 32,2 és 33,9 százalék közé mérte a Bojko Boriszov volt kormányfő vezette jobboldali párt eredményét. Ezzel a GERB 88-89 mandátumot szerezhet a 240 fős törvényhozásban.

A kormányzó szocialisták (BSZP) 16-16,5 százalékot értek el a voksoláson a felmérések szerint. A kormánykoalíció másik tagja, a török kisebbséget képviselő Mozgalom a Jogokért és a Szabadságért (DPSZ) nevű liberális párt 14,1 százalékot kapott.

A felmérések szerint nyolc párt lépte át a 4 százalékos parlamenti küszöböt. A választási részvétel 50 százalék alatt maradt, ez volt a legalacsonyabb az utóbbi 25 évben. Megfigyelők szerint az Európai Unió legszegényebb tagállamában az emberek kiábrándultak a politikai elitből, főként a burjánzó korrupció miatt.

Boriszov, miután bejelentette pártja győzelmét, azt mondta, egyelőre nem látja, hogyan tudna kormányt alakítani, de hétfőn belső egyeztetésekbe kezd. Elemzők is úgy vélték, hogy az 55 éves Boriszovra nehéz koalíciós tárgyalások várnak, részben a parlamentbe jutott pártok nagy száma miatt is. Bár legutóbb, alig másfél éve szintén a GERB nyerte a választásokat, Boriszov kormánya 2013 februárjában a szegénység és a korrupció elleni tüntetések miatt távozásra kényszerült.

Bulgária az utóbbi két évben folyamatos politikai instabilitástól és tartós gazdasági válságtól szenvedett. A most megalakítandó kabinet két éven belül már az ötödik lesz.

Boriszov egy korábbi interjúban azt mondta, hogy akár egy nagykoalíciót is el tudna képzelni a szocialistákkal az ország „hosszú távú politikai stabilizálása” érdekében.

A következő kormánynak hatalmas politikai és gazdasági gondokkal kell szembenéznie. Mindenekelőtt el kell kerülnie a csőd által fenyegetett Corpbank összeomlását, emelnie kell az energiaárakat és a nyugdíjkorhatárt, kezelnie kell a Törökország felől érkező szíriai menekülthullámot, valamint az ukrán válság következményeit. A kelet-ukrajnai konfliktus jelentősen visszavetette az Ukrajnába irányuló bolgár exportot, s a Moszkva elleni uniós szankciók miatt az Oroszországba irányuló kivitelt is.

Az országban mélyreható kiábrándultság tapasztalható a jelenlegi politikai osztállyal szemben, s megfigyelők szerint a bolgároknak elegük van abból, hogy újra és újra ugyanazokra az arcokra szavazzanak, miközben az életük semmit sem javul. A politikai instabilitás újabb szakasza bizonyosan pangásba taszítaná a gazdaságot, s ha olyan kormány kerül hatalomra, amely – kellően széles támogatás hiányában – képtelen az elkerülhetetlen reformok végrehajtására, akkor nem lehet majd a bankválság megoldásához szükséges külföldi befektetéseket sem Bulgáriába csábítani – vélték elemzők a voksolás előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.