Igazi áttörés jöhet: a svédek elismernék a palesztin államiságot

A kormányfő szerint a konfliktus lezárásához ez nélkülözhetetlen.

GB
2014. 10. 03. 20:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Az Izrael és Palesztina közti konfliktust csak egy kétállami megoldással lehet lezárni ( ). A kétállami megoldáshoz kölcsönös elismerésre és a békés egymás mellett élés elfogadására van szükség. Svédország ezért el fogja ismerni a palesztin államot” – fogalmazott az új svéd miniszterelnök programbeszédében.

Stefan Löfven hozzátette, hogy a kétállami megoldást „a nemzetközi joggal összhangban, tárgyalásos úton” kell kialakítani, és figyelembe kell venni „mind az izraeliek, mind a palesztinok legitim elvárásait biztonságukra és önrendelkezésükre vonatkozóan”.

Az Egyesült Államok a svéd bejelentésre reagálva „idő előttinek” nevezte „egy palesztin állam nemzetközi elismerését”. Jen Psaki, a washingtoni külügyminisztérium szóvivője megerősítette, hogy országa támogatja „egy palesztin állam” létrehozását, de csak egy Izrael részvételével folyó tárgyalásos békefolyamat eredményeként.

A BBC szerint világszerte több mint 130 ország ismeri el a palesztin államiságot. Az Európai Unió 28 tagállama közül csak hét – Magyarország, Csehország, Lengyelország, Bulgária, Románia, Málta és Ciprus – ismeri el, de ezek az országok még az unióhoz való csatlakozásuk – 2004, illetve 2007 – előtt nyilatkoztak erről. Az unió „régi”, azaz 2004 előtti tagjai közül Svédország lenne az első, amely megteszi ezt.

Löfven Svéd Szociáldemokrata Munkáspártja egyébként ezen túlmenően választási programjában az „izraeli háborús bűnök kivizsgálását és a Gázai övezet blokádjának feloldását” szorgalmazta.

A kormányfő azt nem árulta el, hogy parlamenti szavazásra bocsátja-e az államelismerést. Löfven koalíciójának – amelyben a szociáldemokraták mellett a zöldek vesznek részt – nincs parlamenti többsége.

A palesztin államot először a néhai Jasszer Arafat kiáltotta ki 1988-ban. Az ENSZ közgyűlése 2012-ben de facto elismerte a palesztin államiságot azáltal, hogy „nem tag megfigyelő állami” státust adott a Palesztin Hatóságnak a szervben. Az európai uniós országok többsége nem támogatta az erről szóló határozatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.