Nem akarnak tárgyalni a diákvezetők

A diáktüntetők vezetői közölték, hogy a hatóságokat felelősség terheli az ellenük a nap folyamán elkövetett erőszak miatt.

MNO
2014. 10. 03. 20:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A kormányzat és a rendőrség hagyta, hogy a triádok (hongkongi szervezett bűnözői csoportok) és mások megtámadják a békés tüntetőket, amivel gyakorlatilag véget vetett a tárgyalásoknak” – írta közleményében a Hongkongi Diákszövetség, amely a hat napja tartó, tízezres tüntetéseket szervező és vezető két diákmozgalom egyike.

„A kormányzat az utcák kiürítését követeli. Mi felszólítjuk az összes hongkongit, hogy mihamarabb keljen pozícióink védelmére és harcoljon a végsőkig” – áll a közleményben.

Leung Csun-jing hongkongi kormányzó csütörtökön nem sokkal éjfél előtt ajánlott párbeszédet a demokratikus választásokért tüntetőknek. A választási reformról szóló tárgyalások első fordulóját a tervek szerint szombaton tartották volna meg.

Pénteken napközben azonban összetűzések alakultak ki a demokráciapárti demonstrálók és az ellenük fellépő ellentüntetők között. Az ellentüntetők Mong Kok negyedben lerombolták a javarészt diákokból álló demonstrálók egy kisebb csoportjának sátrait és letépték több transzparensüket is. A hongkongi RTHK rádióadó értesülései szerint az összetűzések után 131 embert szállítottak kórházba sérülésekkel.

Leung Csun-jing kormányzó péntek esti tévébeszédében arra szólította fel a tüntetőket, hogy azonnal térjenek haza. „Semmilyen esetben sem szabad az erőszakot alkalmazni vagy megbontani a társadalmi rendet. (A tömegnek) minél hamarabb szét kell oszolnia és helyre kell állnia a társadalmi rendnek, hogy az élet visszatérjen a normális kerékvágásba ( ). Egyáltalán nem akarom, hogy baja essen bárkinek is, különösen a fiataloknak” – fogalmazott a kormányzó, aki korábban már többször kérte a demonstrálókat „a társadalmi rend helyreállítására”.

Azt helyszíni jelentések szerint nem tudni, hogy az ellentüntetők mögött állt-e valamiféle szervezet, és azt sem erősítették meg más források, hogy a triádok részt vettek volna a támadásban. Az éjszakai életéről ismert Mong Kok mindenesetre a bűnözői csoportok egyik központja. Egyes beszámolók szerint a demonstrációt ellenzők között olyan helyi lakosok, üzlettulajdonosok is vannak, akik azt követelik, hogy az élet álljon vissza a rendes kerékvágásba. Közülük sokan a pekingi vezetés iránti lojalitást jelző kék szalagot viseltek.

Mindazonáltal az esti órákra a demokráciapárti tüntetők száma jelentősen megnövekedett az utcákon, és a jellemzően harminc év feletti ellentüntetők rendőri kísérettel voltak kénytelen elhagyni a helyszínt.

A rendőrség visszautasította a tüntetők azon vádjait, hogy felelősségük lett volna a történtekben. Egy rendőrségi szóvivő azt állította, hogy „megtartották méltóságukat és visszafogottan reagáltak” a történtekre. Hatósági források szerint egyelőre nem tervezik erőszakosan feloszlatni a demonstrációt Mong Kokban.

A hongkongi diákok szeptember 22-én kezdtek utcai tiltakozásokba, mert nem akarják elfogadni a hongkongi választási reform Peking által diktált menetrendjét. A soron következő 2017-es kormányzóválasztáson ugyan első ízben minden szavazásra jogosult polgár szavazhat, de csak abból a 2-3 jelöltből választhatnak majd, akiknek a személyéről a kínai törvényhozás augusztusi döntése értelmében egy 1200 fős, a helyi társadalmi rétegeket szélesen képviselő bizottság dönt. A diákok azonban szabad jelöltállítást követelnek, úgy vélik, a jelölőtestület nem fedi le kellőképpen a hongkongi társadalmat. Peking szerint azonban a hongkongi alaptörvény, más néven „minialkotmány” egyelőre kizárja a szabad jelölés rendszerét.

A Kínai Kommunista Párt szócsövének tartott Zsenmin Zsipao című napilap pénteki vezércikkében azt írta: a tüntetők ügye „kudarcra van ítélve”, a kínai hatóságok semmilyen engedményt nem fognak tenni a demokráciát követelő hongkongi aktivistáknak. A tüntetők általános választójogra vonatkozó követelései „nem törvényesek és nem is ésszerűek” – írta fenyegető hangvételű vezércikkében az irányadó lap.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.