A repülőtér szerdán került az elnökhöz hű erőktől a síita húszi felkelők szövetségesei, a korábbi elnököt, Ali Abdalláh Szálehet támogató erők kezére. A húszikhoz csatlakozott 39. páncélos dandár fegyveresei „ma reggel elmenekültek a repülőtérről” – fogalmazott a biztonsági illetékes.
Miután a felkelők az utóbbi napokban jelentősen előrenyomultak az ország déli részén, Szaúd-Arábia és más arab országok csütörtökre virradó éjjel hadműveletet indítottak ellenük Hádi elnök kormányának támogatására. Szaúd-Arábia 150 ezer katonát és száz harci gépet helyezett készenlétbe a hadművelethez. A szövetség harci gépei a szeptember óta a húszik ellenőrizte fővárosban, Szanaában, valamint a Vörös-tenger partján és az észak-jemeni Szaada tartományban is bombáztak célpontokat.
Egy húszi vezető csütörtökön a Reuters hírügynökséggel közölte: készek szembeszállni Szaúd-Arábia és szövetségesei támadásával anélkül, hogy segítséget kérnének az őket támogató Irántól. „A jemeni nép kész külföldi beavatkozás nélkül szembeszállni ezzel az agresszióval” – mondta Mohamed al-Bukaiti.
Hádi február 21-én menekült el a fővárosból Ádenbe, miután a felkelők arra kényszerítették, hogy lemondjon tisztségéről. Ádenben visszavonta lemondását, és a Perzsa-(Arab-)öböl menti országok támogatásával új hatalmi bázist alakított ki.
Kairó politikai és katonai szinten támogatja a Szaúd-Arábia és az Öböl Menti Együttműködési Tanács (GCC) többi tagállama által indított hadjáratot a jemeni húszi lázadók ellen – jelentette be az egyiptomi külügyminisztérium a csütörtökre virradó éjjel. A „Jemen stabilitását biztosító” hadműveletben való egyiptomi részvételt a közlemény szerint az észak-afrikai ország „történelmi felelőssége indokolja, amellyel az arab nemzetek biztonságáért tartozik”.
A hadműveletet Egyiptom mellett Jordánia, Szudán és Pakisztán is támogatja.
Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök már a tavalyi megválasztását megelőző kampány alatt is arról beszélt, hogy az ország hadserege – a legnagyobb arab haderő – a régió többi arab országának védelmére is készen áll. A volt hadsereg-főparancsnok ebben az összefüggésben kiemelten említette Kairó öböl menti partnereit.
Egyiptomi vezetők továbbá számos alkalommal határozott fellépést irányoztak elő arra az esetre, ha a húszik előrenyomulása veszélyeztetné a Vörös-tenger kapujának számító tengerszorost, a Jemen déli csücskénél lévő Báb-el-Mandebet. Az egyiptomi gazdaság fő tényezőjének számító Szuezi-csatornába irányuló tengeri forgalom az említett szoroson át halad. Szíszi ezenkívül a térséget fenyegető terrorveszélyre hivatkozva hónapok óta közös arab haderő létrehozásáért lobbizik, ami a hét végén az egyiptomi Sarm-es-Sejkben megrendezendő éves arab csúcstalálkozó egyik fő témája lesz.
Közben az iráni külügyminisztérium a Jemenben zajló katonai „agresszió” azonnali leállítását követeli. „Irán azt akarja, hogy azonnal vessenek véget a Jemen és népe ellen irányuló minden katonai agressziónak és légicsapásnak. [ ] A hadműveletek [ ] csak tovább bonyolítják a helyzetet a belpolitikai válsággal küzdő Jemenben [ ], és akadályozzák a válság békés rendezését” – idézte a teheráni külügy nyilatkozatát a Farsz félhivatalos hírügynökség.
Az iráni állami média közben úgy számolt be a Rijád által bejelentett jemeni hadműveletekről, hogy az „az Egyesült Államok támogatta agresszió”.
Kerry jelenleg a svájci Lausanne-ban tartózkodik, ahol az iráni küldöttséggel tárgyal a perzsa állam atomprogramjáról.