Közel 50 éve nem öltek meg ennyi palesztin civilt

Az 1967-es hatnapos háború óta soha nem látott szintre emelkedett 2014-ben a megölt palesztin polgári személyek száma.

SZF
2015. 03. 26. 20:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2014 nyarán a Gázai övezetben folytatott Erős szikla hadművelet során „több mint 1500 polgári személy halt meg, 11 ezren sebesültek meg, és 100 ezren váltak belső menekültté, akik 2014 végéig nem tértek vissza otthonaikba” – áll az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Irodájának (OCHA) jelentésében.

Az ötvennapos hadművelet során a fegyveres harcosokat is beleszámítva összesen 2200 palesztint öltek meg a Gázai övezetben. Az áldozatok között 550 gyermek volt – áll a dokumentumban. Izraeli részről 73 ember halt meg, közöttük 67 katona. Az OCHA hozzátette: nem állt módjában személyesen ellenőriznie a civil szervezetek, palesztin és izraeli források által az áldozatok számával kapcsolatban közölt adatokat.

A megszállt Ciszjordániában és Jeruzsálemben 58 palesztin halt meg és 6028 sebesült meg 2014-ben, azaz évek óta a legtöbb. Ugyanebben az időszakban 12 izraelit öltek meg. A „biztonsági okokból fogva tartott” palesztinok száma tavaly havi átlagban 24 százalékkal, 5258-ra nőtt.

A jelentés bírálja, hogy a nemzetközi jogot megsértve bővültek a ciszjordániai és kelet-jeruzsálemi zsidó telepek. „Összesen mintegy 4 millió ciszjordániai és gázai övezeti palesztin marad izraeli katonai megszálló rendszer alatt” – írta az OCHA.

Az Amnesty International közleményében bírálta, hogy palesztin fegyveresek – elsősorban a Hamasz iszlamista szervezet – válogatás nélkül támadt civilekre. „A fegyveres palesztin csoportoknak fel kell hagyniuk a polgári személyek elleni és válogatás nélküli támadásokkal” – írta a londoni székhelyű emberi jogi szervezet. Az a tény azonban, hogy fegyveres palesztin csoportok nyilvánvalóan háborús bűnöket követtek el, amikor nem irányított rakétákat és aknákat lőttek ki civil létesítmények ellen, nem mentesíti az izraeli erőket kötelességeik alól – áll a közleményben.

Az IA-ét megelőzően két, 2014 végén kiadott jelentés háborús bűnökkel vádolta meg Izraelt, amiért polgári épületeket és palesztin lakóházakat támadott a konfliktus idején. A Palesztin Hatóság közölte, hogy április 1-jén a Nemzetközi Büntetőbíróságon (ICC) kívánja feljelenteni az izraeli vezetőket „háborús bűncselekmények” és a telepépítések folytatása miatt.

Philip Luther, az IA munkatársa felszólította az izraeli és a palesztin hatóságokat, működjenek együtt az ENSZ-szel és az ICC-vel, hogy „véget vessenek az erőszakos cselekményeket előidéző több évtizedes büntetlenségnek, amelyért a civilek mindkét oldalon súlyos árat fizetnek”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.