Az internetre feltett hangfelvételében dicsőíti a két lelőtt tettest, akit „az Iszlám Állam lovagjainak” nevezett, a támadást pedig „áldott inváziónak” minősítette „a hitetlenek egyik odúja ellen a muszlim Tunéziában”.
Közben huszonháromra nőtt a tuniszi Bardo Múzeum elleni merénylet áldozatainak a száma, a halottak között 20 külföldi turista van – közölték a tunéziai hatóságok csütörtökön, a támadást követő napon.
Szaid Aidi egészségügyi miniszter sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy eddig 13 külföldi áldozatot azonosítottak, három japán, két francia, két spanyol, egy kolumbiai, egy ausztrál, egy brit, egy belga, egy olasz és egy lengyel állampolgárt. Az áldozatok között van három tunéziai állampolgár is.
A biztonsági erők két szélsőséges támadóval végeztek – közölte a miniszter. A két megölt támadót csütörtökön már azonosították. Jaszin Abidi és Hátem Hasnávi nevük alapján vélhetően tunéziaiak voltak. Egyikük már ismert volt a helyi titkosszolgálatok előtt, azt azonban egyelőre nem tudták megállapítani, hogy kapcsolatban álltak-e valamely terrorista csoporttal – közölte Habíb Eszid tunéziai kormányfő. A hatóságok feltételezései szerint a támadóknak további két vagy három bűntársa volt, őket még keresik.
A támadásban az egészségügyi miniszter közlése szerint legalább 47-en megsebesültek. Két spanyol turistát csütörtökön élve találtak meg a múzeum épületében a spanyol kormány bejelentése szerint. A pár elbújt az épületben, és egész éjszaka nem jött elő a rejtekhelyről. A két túlélő egyike egy félidős kismama.
José Manuel García Margallo külügyminiszter azt is elmondta, hogy a két spanyol halálos áldozat szintén egy pár volt, akik 50. házassági évfordulójukat ünnepelték Tunéziában, és ez volt az első alkalom életükben, hogy külföldre utaztak.
Beszámolók szerint Tuniszban a biztonsági erők őrizték a főbb közlekedési útvonalakat csütörtökön, míg a Bardo Múzeumot szögesdrót kerítéssel vonták körbe. A tunéziai kulturális minisztérium ugyanakkor közölte, hogy pénteken már újra kinyit a múzeum.
A merénylet miatt csütörtökön az MSC Crociere és a Costa Crociere olasz hajózási vállalatok közölték, hogy hajóik mostantól meghatározatlan időpontig nem állnak majd meg Tuniszban. Az áldozatok közül többen egy hajós körutazáson érkeztek a városba.
Tunézia a 2011-es januári forradalom óta iszlamista terroristákkal küzd, akik az Iszlám Állam és az al-Kaida terrorszervezet szövetségesei. Szíriában és Irakban mintegy háromezer tunéziai harcol az Iszlám Állam oldalán. A szerdai merénylet súlyos csapást jelent Tunézia erőfeszítéseire, hogy fellendítse idegenforgalmát, amely a forradalom előtt kimagasló bevételeket hozott. A tunéziai terroristák eddig főként rendőröket és katonákat vettek célba, turistalátványosságokat évek óta nem, viszont 2012-ben megtámadták az amerikai nagykövetséget.
A tunéziai elnöki hivatal közlése szerint a rendőrség kihallgat kilenc gyanúsítottat a szerdai terrorakció kapcsán. A gyanúsítottak valószínűleg kapcsolatban álltak a két azonosított merénylővel. Előbb négy személyt tartóztattak le, aki közvetlenül érintett a merényletben, majd további ötöt, akik ezzel a négyes sejttel álltak kapcsolatban.
„Tunézia rendkívüli körülmények közé került a terrorizmus ugrásszerű változáson ment át, a terrorakciók áthelyeződtek a hegyekből a városokba” – véli Bédzsi Káid esz-Szebszi államfő. Az elnöki hivatal azt is bejelentette, hogy katonaságot vezényelnek ki a nagyobb városokba a biztonság fokozása céljából. „A fegyveres erők vezetőivel tartott találkozó után az elnök úgy döntött, hogy a nagy városokat a katonaság fogja biztosítani” – közölte az iroda.
A tuniszi Bardo Múzeum megtámadása több mint egy évtizede a legsúlyosabb merénylet volt az észak-afrikai országban, amely négy évvel az autokrata rendszer megdöntése után befejezte az átmenetet a demokráciába. Szabad választások voltak, új alkotmányt fogadtak el, és politikai kompromisszumra jutottak egymással a világi és a mérsékelt iszlamista pártok. A biztonsági erőknek azonban küzdelmet kell vívniuk a szélsőséges iszlamistákkal.