Választ Afrika legnépesebb állama

Megkezdődött az elnök- és parlamenti választás Nigériában.

MNO
2015. 03. 28. 13:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nigériai választási bizottság szóvivője arról számolt be, hogy helyi idő szerint reggel 8 órakor megnyitották a szavazóhelyiségeket. A voksoláshoz előzetes feliratkozás volt szükséges.

Több mint 150 ezer szavazóhelyiséget alakítottak ki a csaknem tíz magyarországnyi méretű, 173 milliós országban. A cél az volt, hogy a feliratkozott választók többsége sétatávolságon belül le tudja adni a szavazatát.
A szavazóhelyiségek előtt országszerte hosszú sorok kígyóznak, az AFP helyszíni tudósítója szerint többen az éjszakát is sorban állással töltötték. Lagosban a szavazás idejére leállították a közúti forgalmat. A biztonsági erők nagy erőkkel vannak jelen a város utcáin.

A szigorú biztonsági óvintézkedések ellenére két szavazóhelyiség közelében is robbantottak szombaton. Az első pokolgépet a délkeleti Enugu államban hozták működésbe, a robbanószerkezetet egy autó alatt rejtették el az ismeretlen támadók. A második merényletet pedig a közeli Anambra államban hajtották végre. A robbantások nem követeltek halálos áldozatokat.

Szemtanúk szerint ugyancsak szombaton fegyveresek rohantak le két szavazóhelyiséget az északkeleti Gombe államban. A rajtaütésben legalább két ember életét vesztette. A támadók egyike állítólag azt kiáltotta: „Nem megmondtuk, hogy maradjatok távol a választásoktól?”

Helyszíni tudósítók arról számoltak be, hogy Goodluck Jonathan elnöknek és feleségének nem sikerült elsőre leadniuk a voksukat, a gép ugyanis nem ismerte fel a szavazókártyájukat. Az elnöki pár több mint fél órát töltött a szavazóhelyiségben, a regisztráció azonban csak akkor sikerült, amikor később visszatértek, és sokadik próbálkozásra nagy nehezen azonosította a leolvasó a biometrikus kártyákat.

Az ujjlenyomatokat tartalmazó kártyák révén történő személyazonosítás elvileg a csalás elleni küzdelmet szolgálja. Több helyen azonban nem működtek a leolvasók, így visszatértek az azonosítás hagyományos menetére.

Elemzők szerint a legnépesebb afrikai ország történetének legszorosabb választási eredménye várható Goodluck Jonathan jelenlegi elnök és legfőbb kihívója, Muhammadu Buhari között. Előbbit elsősorban a keresztények, utóbbit pedig a muzulmának támogatják.

A Boko Haram iszlamista terrorcsoporttal való folyamatos összecsapásokra hivatkozva Nigériában úgy döntöttek, hogy a február 14-ére tervezett választásokat március 28-ára halasztják. Becslések szerint a nigériaiak mintegy fele muszlim, 40 százaléka keresztény és 10 százaléka a helyi törzsi vallások követője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.