A tervet Mohammad Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter ismertette Madridban, ahol hivatalos látogatást tett. Spanyolország az ENSZ Biztonsági Tanácsának nem állandó tagja 2016-ig.
Zaríf szerint ha az ellenfelek elfogadják, a tűzszünet lehetővé teszi a negyedik pont végrehajtását, azaz a humanitárius segítségnyújtást. Erre nagy szükség lenne a déli országrészben, főként Ádenben, ahol csaknem teljesen megszűntek a mindennapi élet feltételei.
A térségbeli és más hatalmaknak meg kell állapodniuk egy olyan jemeni kormány elfogadásáról, amely „barátként viszonyulna az összes szomszédjához” – mondta Zaríf egy sajtótájékoztatón.
„Ezt az ügyet a jemenieknek kell megoldaniuk... Minden katonai műveletet le kell állítani a földön és a levegőben is... Iránnak és Szaúd-Arábiának tárgyalnia kell egymással, de Jemen jövőjének eldöntéséről nem tárgyalhatunk” – jelentette ki.
Jemenben a belháborút külföldi beavatkozás súlyosbítja. Szaúd-Arábia más szunnita államokkal szövetségben légicsapásokkal igyekszik visszaszorítani az előretörő síita húszi törzseket, amelyek harci sikerei mögött Irán térnyerési kísérletét látja. Az ENSZ ismeretei szerint a bombázások már 648 civil halálát okozták, a harci repülőgépek kórházakat, iskolákat, lakónegyedeket és egy menekülttábort találtak el.
Az iráni külügyminiszter szerint „Jemenben mindenkinek két fegyvere van, s bárki is törekszik az ország ellenőrzésére, nem ismeri az ottaniakat”. Figyelmeztetett, hogy „ez egy olyan csapda, amilyenbe Európa már beleesett Szíriában. Ennek nem szabad megismétlődni Jemenben” – mondta.