A BT zárt ajtók mögött ült össze, a testület követeléséről a jordániai Dina Kauar, az ENSZ BT elnöke tájékoztatta az AFP francia hírügynökséget.
A Jarmúk menekülttábor legnagyobb részét a múlt hét közepén az Iszlám Állam (IÁ) szélsőséges iszlamista szervezet fegyveresei elfoglalták. A palesztin fegyveres csoportok heves harcok árán próbálják őket kiűzni, és erőfeszítéseik sikeresnek tűnnek. A harcok közepette viszont veszélyben vannak a táborban maradt civil lakosok.
Anvar Abdel-Hádi, a Palesztinai Felszabadítási Szervezet (PFSZ) szíriai politikai igazgatója egy rádiós nyilatkozatában elmondta: a palesztin fegyveres csoportoknak hétfőn a tábor területének mintegy 40 százalékát sikerült felszabadítaniuk. Elmondása szerint a szélsőségesek ugyanakkor megtiltották a tábor lakóinak, hogy elhagyják lakhelyeiket, mert – mint a TASZSZ orosz hírügynökség idézte a palesztin tisztségviselőt – az Iszlám Állam fegyveresei „élő pajzsként” akarják őket felhasználni a harcokban.
A körülbelül két négyzetkilométer területű tábor Damaszkusz központjától hét kilométerre található. A létesítményben korábban 150 ezren tartózkodtak, később 18 ezerre csökkent az ott lakók száma. Korábban lázadócsoportok kezén volt, de azok 2014 februárjában kivonultak onnan. Azt követően már csak a Bassár el-Aszad szíriai elnök ellenzékének számító palesztin fegyveres szervezetek maradtak ott. Ezek harcolnak most a betolakodó dzsihadistákkal.
Abdel-Hádi hétfői nyilatkozatában elmondta: a veszélyes körzetekből eddig csak négyszáz családot (mintegy kétezer embert) sikerült kimenekíteni, de a menekülttábornak az IÁ ellenőrzése alatt álló központi részén még ott rekedt 10-12 ezer palesztin és szíriai polgári lakos.
A lakók élelmiszer-, víz- és gyógyszerhiánytól szenvednek, mert a kormányerők egy éve szinte teljes zárlat alá vették a létesítményt. Az ENSZ palesztin menekülteket segélyező hivatala (UNRWA) a múlt héten „rendkívüli aggodalmát” fejezte ki a menekülttáborban zajló harcok miatt, amelyek 3500 gyereket is érintenek.
A Biztonsági Tanács e válsághelyzet megoldására ült össze rendkívüli tanácskozásra hétfőn, elengedhetetlennek ítélve, hogy a humanitárius szervezetek tagjai bejuthassanak a táborba. Dina Kauar a zárt ajtók mögött zajló ülés után elmondta: a testület biztosítani akarja a humanitárius segítséget a tábor lakói számára, szavatolni akarja a létfontosságú segélyek eljutását, és állást foglalt a civilek biztonságos evakuálása mellett.
Az ENSZ BT tagjai a leghatározottabban elítélik az Iszlám Állam és az an-Nuszra Front terrorszervezet által Jarmúkban elkövetett súlyos bűncselekményeket, és sürgetik az elkövetők felelősségre vonását – mondta Dina Kauar.