Az iraki kurd önvédelmi erők, a pesmergák egyik parancsnoka arról számolt be, hogy az iszlamisták 227 jazidit engedtek el hétfőn. A Reuters brit hírügynökség tájékoztatása szerint többnyire idős, beteg foglyokról van szó, akik hátráltathatták a szélsőséges csapatok mozgását. A kurd illetékes közölte, hogy az elengedett rabok közt mintegy 40 gyerek is volt.
A kiszabadult túszok csaknem mindegyike rossz egészségi állapotban van, és a bántalmazás és elhanyagolás jeleit mutatja.
Az Iszlám Állam fegyveresei az észak-iraki Kirkuk várostól délnyugatra hagyták magukra a foglyokat, a szélsőségesek nem adtak magyarázatot a túszok szabadon engedésére. A jazidikat mentőautókkal és buszokkal szállították kórházba.
A jazidi kisebbség mintegy ötvenezer tagja menekült el tavaly augusztusban a szíriai határhoz közeli Szindzsár városából, miután az IÁ elfoglalta a várost a kurdoktól. A jazidikat a szunnita szélsőségesek sátánimádóknak tartják. Irakban a szekta hívei nagyrészt a Moszul környéki kurd lakosság köréből kerülnek ki, emellett kisebb közösségeik előfordulnak Szíriában, Iránban, Örményországban, Törökországban és Grúziában is. Becslések szerint mintegy ötszázezren vannak.
Az ősi gyökerekből táplálkozó monoteista vallásra hatással volt a zoroaszteri vallás, a kereszténység, sőt bizonyos mértékig az iszlám is. Ennek ellenére a szekta és a muzulmánok között régi ellentétek feszülnek. A közösségnek jelenleg három képviselője van az iraki parlamentben.