Katonai beavatkozást sürgetnek az embercsempészek ellen

Csak az elmúlt héten több százan fulladtak vízbe az elsüllyedt embercsempészhajók utasai közül.

KSZ
2015. 04. 21. 11:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tekintélyes konzervatív brit napilap hangsúlyozza, hogy bár a Földközi-tengeren nincsenek jéghegyek, csak az elmúlt héten többen fulladtak vízbe az elsüllyedt embercsempészhajók utasai közül, mint ahányan a Titanic katasztrófájában életüket vesztették. Legutóbb 800 áldozatot követelt egy menekülteket szállító halászhajó elsüllyedése a Földközi-tengeren Líbia és Olaszország között.

Erre a humanitárius vészhelyzetre Európa eddig a rá jellemző összehangolatlansággal reagált. Az EU-nak azonban a legutóbb történtek után közös fellépéssel kell csapást mérnie az embercsempészek üzleti modelljére, szembeszállva azzal az alapeseti feltételezéssel, hogy azok a hajók, amelyek nem süllyednek el a tengeren, mindenképpen kiköthetnek Európában.

Európa déli határainak védelme ahhoz az erőfeszítéshez hasonlítható, amelyet az Egyesült Államok fejt ki Mexikóval közös határának ellenőrzésére, csak éppen az amerikai határőrség ehhez 300-szor akkora havi költségvetési támogatást kap, mint amennyit az EU a Földközi-tengeren jelenleg működő járőrszolgálatra fordít – áll a The Times írásában.

Olaszország eddig csaknem ezer embercsempészt vett őrizetbe, az őrizetbe vétel fenyegetése azonban önmagában nem fogja megállítani az embercsempészeket. Az Európai Unió vezetőinek ezért komolyan fontolóra kell venniük katonai erő alkalmazását az embercsempészek hajóinak megsemmisítésére még a kiinduló kikötőkben, mielőtt ezekre a hajókra a menekülők felszállnának.

Meg kell vizsgálni emellett annak a lehetőségét is, hogy a már úton lévő hajókat Európa helyett miképp lehet humánus módon máshová irányítani.

Az nyilvánvalóan elfogadhatatlan lenne, ha a hajókat erővel visszakényszerítenék Líbiába, tekintettel arra, hogy a líbiai partvidék egyes szakaszait az Iszlám Állam nevű szélsőséges milícia ellenőrzi. Egyiptomot, Tunéziát, Algériát és Marokkót azonban be lehet és be is kellene vonni a helyzet megoldásába – áll a The Times keddi szerkesztőségi cikkében.

A brit lap szerint az igazi megoldást mindazonáltal Afrika gazdasági fejlődése jelenti. Ez a folyamat máris „nyaktörő ütemben” zajlik, a külföldi befektetések megháromszorozódtak, az átlagjövedelmek több mint 30 százalékkal emelkedtek az elmúlt évtizedben. A partra vetődő menekülőket mutató, szívszaggató képsorok nem jellemzik az egész kontinenst – fogalmaz a The Times írása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.