Kémkedéssel vádolják a The Washington Post újságíróját

A vádpontok alapján 10-20 évig terjedő szabadságvesztés szabható ki.

MA
2015. 04. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legfrissebb fejleményekről a The Washington Postnak az iráni–amerikai kettős állampolgárságú Jason Rezaian ügyvédje számolt be, aki szerint az iráni hatóságoknak semmilyen bizonyítékuk nincs ügyfele ellen.

A The Washington Post teheráni tudósítóját bizalmas információk gyűjtésével és az iráni iszlám köztársaság elleni propagandatevékenység folytatásával vádolják – közölte Leila Ahszán, aki hétfőn először találkozott védencével azóta, hogy átvette az ügyét.

A WP első ízben számolt be arról, hogy konkrétan mivel vádolják Rezaiant.

„Jason Rezaian újságíró, akinek az a munkája, hogy információkhoz jusson és nyilvánosságra hozza azokat” – szögezte le a jogász, hangsúlyozva, hogy ügyfelének sem közvetlenül, sem közvetve nem volt hozzáférése bizalmas információkhoz.

Martin Baron, a lap főszerkesztője közleményt adott ki, amely szerint a „nevetséges” vádpontok alapján 10-20 évig tartó szabadságvesztés szabható ki. Bernadette Meehan, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsának szóvivője és Marie Harf külügyi szóvivő egyaránt „abszurdnak” minősítette az iráni vádakat. Az amerikai elnöki hivatal és a külügyminisztérium nem kapott hivatalos megerősítést az iráni vádakkal kapcsolatban.

A 39 éves Jason Rezaiant 2014. július 22-én vették őrizetbe feleségével, az iráni Jeganeh Szálehivel, az egyesült arab emírségekbeli The National munkatársával együtt. Szálehit azóta szabadon engedték.

Rezaian tárgyalásának időpontját még nem tűzték ki. A vád szerint egyébként az is az „ellenséges kormányokkal való kapcsolatba lépésnek” számít, hogy a tudósító írt Barack Obama amerikai elnöknek.

Obama elnök néhány héttel ezelőtt azt sürgette, hogy Teherán a perzsa újév (noruz) alkalmából bocsássa szabadon az Iránban fogva tartott amerikai állampolgárokat, köztük Rezaiant.

A Bizottság az Újságírók Védelméért (CPJ) elnevezésű, New York-i székhelyű nemzetközi jogvédő szervezet tudomása szerint legalább harminc újságíró van börtönben Iránban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.