Krisztus szenvedésében az emberiség „saját tetteinek kegyetlenségét” láthatja

Krisztus megalázását, szenvedését és kereszthalálát az utcán magukra hagyott hajléktalanokéhoz hasonlította Ferenc pápa.

BLM
2015. 04. 04. 5:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ferenc pápa úgy fogalmazott, hogy a megalázott, leköpött, elárult, magára hagyott, feláldozott Krisztus kegyetlen szenvedésében az emberiség saját tetteinek kegyetlenségét láthatja. Az egyházfő Krisztushoz hasonlította azokat, akiket családjaik és a társadalom is kitaszít és megfoszt a szolidaritástól. „Az utcákon magukra hagyott testvéreinket a mi nemtörődömségünk és közönyünk sebzi meg” – jelentette ki. Megemlékezett azokról is, akiket a világ számos részén hitük miatt üldöznek, lefejeznek, keresztre feszítenek „szemünk előtt, és cinkos hallgatásunk közepette”.

Agostino Vallini bíboros, a pápa római helynöke vitte elsőként a keresztet a római Colosseumból indított keresztúton.  A második stációra egy hatgyermekes olasz apa vette át a keresztet felesége és gyermekei kíséretében, közben a meditációk szövege a vallásszabadság alapvető jogának tiszteletben tartását szorgalmazta. A harmadik állomáson egy brazíliai gyermekeket örökbe fogadott olasz házaspár vette át a keresztet – a családról szóló püspöki szinódus évében –, majd egy másik olasz család felnőtt lányukkal és vőlegényével. Ezután egy kerekes székes beteg, két Domonkos-rendi szerzetes nő Irakból, keresztények Szíriából, Nigériából, egyiptomi koptok és kínaiak. A keresztet két olasz és két latin-amerikai szerzetes nő is kézben vitte, valamint szentföldi ferences szerzetesek is. A tizennegyedik stáción ismét Vallini bíboros vette kézbe a keresztet.

A Via Crucis végighaladt a Colosseum előtti téren az ókori amfiteátrummal szemközti Palatinus-domb teraszáig, ahonnan Ferenc pápa követte a stációkat. A krisztusi passió állomásain elhangzó meditációk szövegét Renato Corti az olasz Novara városának nyugalmazott püspöke, Carlo Maria Martini volt milánói érsek egykori munkatársa írta.

A második stáció azokat említette, akiket korunkban is hitükért üldöznek, bebörtönöznek, elítélnek vagy legyilkolnak. A szöveg Sahbaz Bhatti volt pakisztáni kisebbségi minisztert idézte, akit a keresztények védelme miatt 2002-ben fegyveresek gyilkoltak le  A negyedik stációhoz fűzött meditáció a családok nehézségeiről, drámai problémáiról szólt, hangsúlyozva, hogy könnyű ítélkezni, de segíteni csak úgy lehet, ha a másik helyébe képzeljük magunkat. A hatodik stáció a nők szerepét és géniuszát emelte ki az egyház életében. A tizedik stáció szövege elítélte az emberkereskedelmet, a gyermek katonák jelenségét, a rabszolgasorba kényszerítő munkát, és alázatos bocsánatot kért azoktól a gyermekektől és fiataloktól, akik szexuális visszaélés áldozataivá váltak. A tizenegyedik stáció meditációja a halálbüntetés eltörlését sürgette a világban.

A Colossumnál több tízezren követték péntek este a Via Crucist.

Szombat este Ferenc pápa a Szent Péter-bazilikában vezeti a húsvéti vigíliát. Vasárnap délelőtt misét mutat be a Szent Péter téren, majd délben mondott beszéde után Urbi et Orbi áldását adja Róma városára és a világra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.