Nepáli földrengés: már 1170 halott

A megerősített halálesetekből 758 Nepálban, a többi Indiában, Kínában (Tibetben), Bangladesben történt.

RZ
2015. 04. 25. 13:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy rendőrségi szóvivő közölte, hogy a halottak száma 1170. Legalább 300-an a fővárosban, további 634 ember pedig a Katmandu-völgy más városaiban vesztette életét.

A Nepálban több mint 80 éve legnagyobb, 7,9-es erősségű földrengés károkat okozott a szomszédos Indiában és Bangladesben is. Középpontja Katmandutól 80 északnyugatra volt, 10-11 kilométer mélységben, ami geológiai értelemben sekélynek számít. A földmozgás pár perccel dél előtt kezdődött a sűrűn lakott Katmandu-völgyben és több percen át tartott. Érezni lehetett Pakisztánban, Lahor környékén is. Egy órával később egy 6,6 fokozatú utórengés történt, amelyet további, kisebb rengések követtek. Szakértők szerint minél sekélyebb a rengés, annál pusztítóbb a hatása.

Katmanduban a pánikba esett lakosok az utcákra rohantak, miközben házak, falak, tornyok omlottak le körülöttük. A megsemmisült épületek között van a város egyik jelképe, egy híres torony, a kilencszintes Darahara, amelyet az 1800-as években (1832) építettek őrtoronynak, és az UNESCO által elismert műemlék. Majdnem teljesen összedőlt, csak egy csonk maradt belőle, és félő, hogy a romok alatt emberek vannak, mert turisták rendszeresen felkeresték kilátóhelyként. A mentés folyik.

A televíziós felvételeken látni, hogy a megtelt kórházak körül, az utcákon is kezelik a sérülteket, az emberek pedig igyekszenek eltakarítani a romokat a mentők útjából. Néhol letakart holttestek is láthatók. Sokan nem mernek hazatérni, mert félnek, hogy az ő lakóházuk is összeomlik.

A rengés a hegyvidéki ország majdnem teljes területére kiterjedt, de a hírközlés megszakadása miatt vidékről még nem érkeztek átfogó jelentések. Az ország nagy részétől teljesen el vagyunk vágva – mondta a katasztrófaelhárítás egyik illetékese. Katmandu repülőterét pár órára lezárták, de már ismét működik. Az országban mintegy 300 ezer külföldi turista van.

Nepálban 1934-ben volt hasonló erejű földrengés, amely 8500 embert ölt meg és romba döntötte a Katmandu-völgy városait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.