Obama jónak nevezte a kidolgozott keretmegállapodást, amellyel szerinte elérték az Egyesült Államok fő célkitűzéseit. Megszűnik minden olyan lehetőség, amelynek segítségével Irán nukleáris fegyvert fejleszthetne ki, valamint minden korábbinál szigorúbb és behatóbb ellenőrzési és áttekinthetőségi rendszerre épül.
„Ha Irán csal, a világ tudni fogja” – mondta az elnök, aki a lausanne-i megállapodás miatt a korábban tervezettnél később indult el egy Kentucky és Utah államot érintő látogatásra.
Rámutatott, hogy az iráni atomprogramra vonatkozóan legalább egy évtizeden át szigorú korlátozások lesznek érvényben, ezenfelül az iszlám köztársaság 15 évig nem építhet új nukleáris létesítményeket, nem halmozhat fel nukleáris anyagokat, az ellenőrzési intézkedések pedig 20 évig vagy tovább, több közülük pedig állandóan érvényben marad.
Az elnök kifejezte abbéli meggyőződését, hogy a svájci Lausanne-ban elért alku elvezet majd a június végi végleges, átfogó megállapodáshoz.
Barack Obama amerikai elnök megismételte: eltökélt abban, hogy minden lehetséges eszközzel megakadályozza, hogy Irán atomfegyverhez jusson. Ugyanakkor kijelentette, hogy ezek közül „messze a legjobb” a diplomácia, különösen a katonai fellépés lehetőségével összevetve.
Az elnök leszögezte, hogy az egyezség nem szüntette meg a bizalmatlanságot Washington és Teherán között, ám ha Irán betartja vállalt kötelezettségeit, akkor teljes mértékben visszatérhet majd a nemzetközi közösségbe.
A Fehér Ház szerint Obama külön-külön telefonon beszélt Francois Hollande francia elnökkel, Angela Merkel német kancellárral és David Cameron brit miniszterelnökkel. Köszönetet mondott nekik azért a fontos szerepért, amelyet országuk játszott a történelmi lépés megtételében.
„A vezetők megerősítették, hogy noha addig semmiről sincs megállapodás, amíg mindenről meg nem állapodtak a felek, a keretmegállapodás jelentős haladást jelent egy olyan tartós és átfogó megoldás felé, amely elvágja Irán minden útját a bomba felé és ellenőrizhetően biztosítja, hogy Irán nukleáris programja békés természetű lesz” – hangzott az elnöki hivatal közleménye.
Az iráni nukleáris program korlátozásáról való előzetes megállapodás „riasztó eltávolodást” jelent a Fehér Ház eredeti céljaitól – közölte csütörtökön John Boehner, az amerikai képviselőház republikánus elnöke.
Boehner aggodalmát fejezte ki a lausanne-i megállapodás miatt és hangsúlyozta, hogy az Irán ellen bevezetett szankciók feloldása előtt a kongresszusnak tanulmányoznia kell a nukleáris alku részleteit. A házelnök közleményében rámutatott: e heti közel-keleti útja során azt tapasztalta, hogy Irán a terrorizmus terjesztésére törekszik. Szavai szerint naivitás lenne azt gondolni, hogy Teherán a nukleáris programját és a szankciók feloldását ne használná fel a térség destabilizálására.
Bob Corker, az amerikai szenátus külügyi bizottságának republikánus elnöke kijelentette, hogy az irányítása alatt álló testület még a hónap folyamán dönteni fog egy olyan törvénytervezetről, amely feljogosítaná a kongresszust arra, hogy szavazzon a végső megállapodásról.
Tom Cotton republikánus szenátor úgy nyilatkozott: azon fog dolgozni, hogy „megvédje” Amerikát a „nagyon veszélyes” kezdeményezéstől. Cotton volt a szerzője annak a 47 szenátor által aláírt márciusi levélnek, amelyben a honatyák arra figyelmeztették Teheránt, hogy bármely nukleáris megállapodás, amelyet Barack Obama köt Iránnal, csupán addig marad érvényben, amíg Obama áll az ország élén.
Marco Rubio republikánus szenátor, potenciális republikánus elnökjelölt-aspiráns „kolosszális hibának” nevezte a megállapodást, különösen annak azt a részét, amelynek értelmében Irán továbbra is több ezer centrifugát üzemeltethet.
Tömegek ünnepelték Teherán utcáin péntekre virradóra, hogy előző nap megállapodás született Irán és a nagyhatalmak között az iszlám köztársaság régóta vitatott atomprogramjáról.
A spontán ünneplésben tízezrek, főként fiatalok vettek részt. A város autók dudálásától volt hangos, hangszórókból Pharrell Williams amerikai zenész slágere, a Happy szólt, az emberek Haszan Róháni elnököt és Mohamed Dzsavad Zarif külügyminisztert éltették, és a szigorú erkölcsrendészetre fittyet hányva nők és férfiak egyaránt az utcán táncoltak.
Izraeli kormánykörök szerint rossz keretmegállapodás született a nagyhatalmak és Irán között az iszlám köztársaság vitatott atomprogramjáról, és történelmi hibához vezethet, ha a csütörtökön létrejött alku alapján születik meg a végleges egyezség.
A zsidó állam szerint a megállapodás csak fokozza a veszélyeket és legitimálja az iráni atomprogramot, noha a cél egyszer és mindenkorra az lenne, hogy Teherán ne tudjon atombombát építeni – vált ismertté csütörtök éjjel kormánykörökből. Bírálatában az izraeli kabinet külön rámutatott, hogy az iráni atomlétesítmények közül egyet sem zárnak be.
Izrael szerint „az egyezség a szankciók teljes körű feloldásával kecsegtet Irán számára, miközben (Teheránt) nem fosztják meg nukleáris képességeitől”. Felrótták azt is, hogy a megállapodás nem szólítja fel az iszlám köztársaságot, hogy hagyjon fel az agresszióval a régióban, a terrorizmus támogatásával és azzal, hogy Izrael megsemmisítésével fenyegetőzik.
Úgy vélik, a keretegyezmény az iráni diktátumok előtti kapituláció, és nem békés, hanem háborús atomprogramhoz fog vezetni.