Orosz teher a visegrádi négyeken

Befagyott a V4-ek együttműködése, de az osztrák–cseh–szlovák szövetség nem alternatíva.

Pataky István
2015. 04. 23. 10:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szuverén külpolitikáról beszél a magyar kormány, amikor erősíti a kétoldalú viszonyt Moszkvával, de kívülről, főleg kelet-közép-európai szemmel oroszbarátnak látszik Budapest diplomáciája. Annál is inkább, mivel a szintén Moszkvához húzó Robert Fico vezette szlovák kabinettel ellentétben Magyarország évek óta éles vitákba bonyolódik Brüsszellel és Washingtonnal. Jaroslaw Gizinski, a jobbközép lengyel Rzeczpospolita napilap külpolitikai szerkesztője szerint Ficóval ellentétben Orbán Viktor 180 fokos fordulatot mutatott be  a Moszkvát illető korábbi véleményéhez képest. A Lánchíd Rádiónak nyilatkozó újságíró elmondta, az irányváltás miatt Magyarország eltávolodott Lengyelországtól, Varsóban ugyanis nem nézik jó szemmel a magyar–orosz közeledést, de más, Oroszországgal szomszédos állam is hasonlóan ítéli meg a helyzetet.

„A lengyelek nem értenek egyet azzal, hogy a mai Oroszországnak nincs köze a Szovjetunióhoz, hiszen éppen most tér vissza a szovjet birodalmi gondolkodás, ráadásul a moszkvai vezetésben számos egykori KGB-tiszt van” – mondta a lengyel szerkesztő, hozzátéve: „Az egykori szovjet befolyási terület visszaszerzésének kísérlete zajlik éppen.” Gizinski kiemelte, ellentétes a lengyel érdekekkel minden olyan uniós tagállam által tett lépés, amely legitimálja ezt az orosz politikát. A lengyel újságíró úgy vélte, éppen a Moszkvával kapcsolatos nézeteltérések miatt fagyott be a visegrádi együttműködés. Korábban a Financial Times politikusokra és diplomatákra hivatkozva azt írta, hogy Ukrajna és az energiakérdések miatt a visegrádi csoport hatékony együttműködése a külpolitika terén megfeneklett, a tagok a kétoldalú kapcsolatokra összpontosítanak, vagy nyíltan más csoportokról egyeztetnek. A lap értékelése szerint ugyanakkor nem Magyarország, hanem Lengyelország lóg ki a visegrádi államok sorából, mert Csehország, illetve Szlovákia hallgatólagosan támogatja, ha Budapest bírálja a Moszkva elleni szankciókat.

Mitrovits Miklós, az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének tudományos munkatársa lapunknak elmondta, a nyilvánvaló ellentétek ellenére Varsó érdekelt a V4 fenntartásában, Pozsony nem akar szembemenni Lengyelországgal, Magyarországnak is érdeke az együttműködés fenntartása, Prága pedig mindig is kilógott a sorból. Az orosz kérdésben Lengyelország hagyományosan elutasító, Csehország kettős hangot üt meg, Szlovákia atlantista, teljesít minden kötelezettséget, de hagyományosan jó viszonyt akar Moszkvával – összegezte a szakértő a visegrádiak álláspontját. A V4-et gyengítheti az osztrák–cseh–szlovák részvétellel nemrég a csehországi Slavkovban intézményesült szövetség, amely egyes vélemények szerint akár fel is válthatja a visegrádi négyeket. Mitrovits szerint Slavkov nem lesz a V4 alternatívája. „Ad hoc szövetségről van szó, meglátjuk, hova vezet az útja. Egyelőre az sem látszik, hogy a beharangozott regionális, határokon átnyúló projektek mögött van-e pénz. Nagy eséllyel nincs” – mondta az elemző. Hozzátette, a slavkovi hármakat inkább orosz irányultságú „koalíciónak” tekinthetjük, főképpen Bécs oroszbarát politikája miatt. (Putyin 2014 nyarán járt Bécsben, ahol megállapodtak a Déli Áramlat és a schwechati OMV tározóinak összekötéséről. Közben a Déli Áramlat tervét elvetették, most a bécsi kormány szeretné Schwechatot a Pozsony mellett haladó Barátság vezetékkel összekötni.)

Henryka Moscicka-Dendys, a lengyel külügyminisztérium európai politikáért, emberi jogokért és parlamenti ügyekért felelős helyettes államtitkára a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézetben tartott minapi előadásában optimistán nyilatkozott a V4 jövőjéről. Úgy vélte, a négyeknek új célokat kell találniuk, és fontos, hogy a kulcskérdésekben közös platformon legyenek. A helyettes államtitkár megemlítette: az Európai Unióban és a NATO-ban most is sokszor képviselnek közös álláspontot a visegrádiak, vannak azonban különbségek is. Közös érdekként emelte ki az energiapolitika, az infrastruktúra és a gazdaság területén történő együttműködést. Moscicka-Dendys hangsúlyozta, hogy a nemzeti érdekek képviselete természetes a szövetségen belül is, de az egységet és a szolidaritást alapelvnek kell tekinteni. A lengyel politikus az orosz–ukrán konfliktussal kapcsolatban elmondta, az Ukrajna elleni orosz agresszió jelenleg a legnagyobb kihívás, amely-lyel szembe kell néznie Európának. Kérdés, hogy a visegrádi csoportnak milyen ambíciói vannak az ügy kapcsán, hogyan kívánja formálni az európai politikát a nemzetközi kérdésekben, illetve Oroszországot illetően.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.