Porosenko Hitlerhez hasonlította Putyint

A náci Németország tetteivel vetette össze a Vlagyimir Putyin által vezetett Oroszország magatartását.

MNO
2015. 04. 11. 18:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ukrán elnök feltette a kérdést: „Az 1938-ban végrehajtott anschluss vagy a Szudétavidék Németországhoz csatolása vajon mennyiben különbözik a Krím elcsatolásától vagy azoktól a kísérletektől, amelyek révén 2014-ben el akarták szakítani a Donyec-medencét?”

Az 1938-as anschluss, Ausztria Harmadik Birodalomhoz csatolása volt az első lépés Hitler számára, hogy kiterjessze a Harmadik Birodalom határait, ezt követte a Szudétavidék megszerzése, Csehszlovákia megszállása 1939-ben, majd Lengyelország megtámadása.

Péntek esti kijelentéseivel Porosenko olajat öntött a tűzre, hiszen az előző nap az ukrán parlament betiltott mindenfajta kommunista és náci propagandát, valamint ezek jelképeit. A törvény, amelyet az ukrán államfőnek még alá kell írnia, kimondja, hogy el kell távolítani a szovjet vezetőket, köztük a Lenint ábrázoló szobrokat, a kommunizmusra emlékeztető helység-, utca és vállalatneveket pedig meg kell változtatni.

Voltak, akik nem várták meg egy ilyen törvény életbe lépését: kommunista vezetőket ábrázoló szobrokat döntöttek le ismeretlenek szombatra virradóra Ukrajna oroszbarát keleti felének nagyvárosában, Harkivban.

Az ukrán törvényhozás ráadásul csütörtökön jóváhagyta azt a törvényjavaslatot, amely egyebek között az Ukrán Felkelő Hadsereget (UPA) is beemelte az Ukrajna függetlenségért küzdő huszadik századi szervezetek közé. Sztepan Bandera az Ukrán Nacionalisták Szervezetének vezetője (OUN) és a szervezet fegyveres szárnya, az Ukrán Felkelő Hadsereg megalapítója volt. Az UPA a második világháborúban harcolt a náci németek és a szovjetek ellen is. Alapítójáról nevezik az UPA mai tisztelőit banderistáknak. A mai orosz propagandában a banderista jelző szinonimája a szélsőjobboldalinak, a neonácinak. Az orosz külügy-minisztérium pénteki közleményében úgy fogalmazott: ezek a törvények ellentmondanak a nácizmus dicsőítése elleni küzdelemről szóló ENSZ-határozatoknak.

Az ukrán elnök Odeszában elhangzott beszédében csak fokozta Moszkva haragját azzal, hogy egy kérdésre – amely a Kremlnek a második világháború kitörésében viselt felelősségére utalt – így reagált: „Felvetődik a kérdés, hogy elkerülhető lett volna-e ez a háború, ha nem írták volna alá a Molotov–Ribbentrop-paktumot.” A német–szovjet megnemtámadási szerződést Moszkvában 1939. augusztus 23-án Vjacseszlav Molotov szovjet és Joachim von Ribbentrop német külügyminiszter írta alá, s a felek a szerződéshez csatolt titkos záradékban megállapodtak Európa keleti térségeinek érdekszférákra való felosztásáról.

Porosenko kétségbe vonta, hogy a háborút a győztesek meg tudták volna nyerni a Vörös Hadsereg kötelékében harcoló hatmillió ukrán részvétele nélkül.

Az ukrán államfő arra az eseményre érkezett Odeszába, amely a nagyváros német megszállása végének hetvenegyedik évfordulóját ünnepli.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.