A 7,9-es erősségű szombati földmozgás áldozatainak száma a vasárnapi legfrissebb összesítések szerint meghaladta a kétezer-ötszázat, a legtöbben Nepálban vesztették életüket. Ez volt a legsúlyosabb katasztrófa az országban az utóbbi 81 évben. A földrengés a Katmandu-völgyben rengeteg házat a földdel tett egyenlővé, a Himalájában pedig lavinákat indított el.
A hegymászók alaptáborában eddig 14 holttestet találtak, a sérültek száma pedig körülbelül 40. Az alaptábor feletti állomásokon mindenki jól van, de a leszállításuk egyelőre problémákba ütközik.
Az országban tartózkodott magyar turistacsoport nemsokára hazatér. Tóth Zsigmond, a turistacsoport vezetője az M1 aktuális csatornának vasárnap reggel elmondta: egész éjszaka fent voltak, mindenki jól van. A tervek szerint vasárnap el tudják hagyni Nepált, és Isztambulon keresztül utaznak Magyarországra.
A vasárnapi rengés középpontja az előzőekhez hasonlóan szintén kis mélységben, 10 kilométer mélyen volt. Két percen át lehetett érezni a Hszinhua hírügynökség tudósítójának jelentése szerint. Az AP pedig arról számolt be, hogy sok lakos ijedtében kiabált, rohant az utcákon.
„Éppen most reng újra, a francba!” – mondta egy indiai hegymászó telefonon a Makalu-hegyen lévő alaptáborból a Reutersnak. Míg beszélt, kiáltozás és lavina morajlása hallatszott a háttérben.
A szombati első nagy rengés erőssége 7,9-es volt, az egy órával későbbi első nagy utórengésé 6,6-os, majd napközben és éjszaka is voltak kisebb utórengések.
Magyarországi szervezetek is segítenének a nepáli földrengés áldozatain, Diószegi Anna Mária, a Sweet Home For Orphanage Foundation nepáli alapítvány főképviselője az M1 aktuális csatorna vasárnap reggeli műsorában azt mondta: a Magyar Ázsia Társasággal együttműködve próbálnak segítséget eljuttatni a helyszínre.
Közölte, nehezen tudott kapcsolatba lépni helyi ismerőseivel, mert a mobilhálózatok is akadoznak. Annyit viszont megtudott, hogy több kórház is romba dőlt, így a sérültek ellátásához nagy szükség lenne orvosokra, gyógyszerekre.
Kiemelte azt is, hogy az utórengések veszélye miatt az emberek nem térhetnek vissza házukba, de a hegyvidékes területen nem is nagyon tudnak hová menekülni, mert a hegyomlástól is félnek. Az alapítvány főképviselője hozzátette: semmi előjele nem volt a földrengésnek. Nepál fejlődő ország, most próbálták helyreállítani az utakat, fejlődésnek indult a gazdaság. A mostani földrengés „teljesen romba döntötte a jövőjüket” – fogalmazott.
A Magyar Baptista Szeretetszolgálat is bejelentette, hogy mentőegységük vasárnap délben indul Nepálba.
Földvári Péter, a Pest Megyei Kutató-Mentőszolgálat Mentőkutyás Szolgálatának vezetője az M1 aktuális csatornán azt nyilatkozta: – Az első 72 óra a legfontosabb, ez alatt van esély arra, hogy földrengés sújtotta területeken a romok alatt túlélőket találjanak.
Kifejtette: külföldi ország akkor küldhet segítséget, ha a katasztrófa sújtotta ország hivatalosan nemzetközi segítséget kér. Ezt követően indulhatnak el a segélycsapatok. A helyszínen elsőként az ENSZ szakértői mérik fel a károkat, felállítják a prioritásokat. Ezt követően kezdik meg többek között a kutyás mentőcsapatok is a felderítést és a kutatást – fejtette ki Földvári Péter, aki a mentőkutyák világnapja alkalmából volt vendége az M1 aktuális csatornának.