Romba dőlt Nepál jövője is

Újabb erős utórengés is pusztított a katasztrófa sújtotta országban.

CsP
2015. 04. 26. 10:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 7,9-es erősségű szombati földmozgás áldozatainak száma a vasárnapi legfrissebb összesítések szerint meghaladta a kétezer-ötszázat, a legtöbben Nepálban vesztették életüket. Ez volt a legsúlyosabb katasztrófa az országban az utóbbi 81 évben. A földrengés a Katmandu-völgyben rengeteg házat a földdel tett egyenlővé, a Himalájában pedig lavinákat indított el.

A hegymászók alaptáborában eddig 14 holttestet találtak, a sérültek száma pedig körülbelül 40. Az alaptábor feletti állomásokon mindenki jól van, de a leszállításuk egyelőre problémákba ütközik.

Az országban tartózkodott magyar turistacsoport nemsokára hazatér. Tóth Zsigmond, a turistacsoport vezetője az M1 aktuális csatornának vasárnap reggel elmondta: egész éjszaka fent voltak, mindenki jól van. A tervek szerint vasárnap el tudják hagyni Nepált, és Isztambulon keresztül utaznak Magyarországra.

A vasárnapi rengés középpontja az előzőekhez hasonlóan szintén kis mélységben, 10 kilométer mélyen volt. Két percen át lehetett érezni a Hszinhua hírügynökség tudósítójának jelentése szerint. Az AP pedig arról számolt be, hogy sok lakos ijedtében kiabált, rohant az utcákon.

 

„Éppen most reng újra, a francba!” – mondta egy indiai hegymászó telefonon a Makalu-hegyen lévő alaptáborból a Reutersnak. Míg beszélt, kiáltozás és lavina morajlása hallatszott a háttérben.

A szombati első nagy rengés erőssége 7,9-es volt, az egy órával későbbi első nagy utórengésé 6,6-os, majd napközben és éjszaka is voltak kisebb utórengések.

Magyarországi szervezetek is segítenének a nepáli földrengés áldozatain, Diószegi Anna Mária, a Sweet Home For Orphanage Foundation nepáli alapítvány főképviselője az M1 aktuális csatorna vasárnap reggeli műsorában azt mondta: a Magyar Ázsia Társasággal együttműködve próbálnak segítséget eljuttatni a helyszínre.

Közölte, nehezen tudott kapcsolatba lépni helyi ismerőseivel, mert a mobilhálózatok is akadoznak. Annyit viszont megtudott, hogy több kórház is romba dőlt, így a sérültek ellátásához nagy szükség lenne orvosokra, gyógyszerekre.

Kiemelte azt is, hogy az utórengések veszélye miatt az emberek nem térhetnek vissza házukba, de a hegyvidékes területen nem is nagyon tudnak hová menekülni, mert a hegyomlástól is félnek. Az alapítvány főképviselője hozzátette: semmi előjele nem volt a földrengésnek. Nepál fejlődő ország, most próbálták helyreállítani az utakat, fejlődésnek indult a gazdaság. A mostani földrengés „teljesen romba döntötte a jövőjüket” – fogalmazott.

A Magyar Baptista Szeretetszolgálat is bejelentette, hogy mentőegységük vasárnap délben indul Nepálba.

Földvári Péter, a Pest Megyei Kutató-Mentőszolgálat Mentőkutyás Szolgálatának vezetője az M1 aktuális csatornán azt nyilatkozta: – Az első 72 óra a legfontosabb, ez alatt van esély arra, hogy földrengés sújtotta területeken a romok alatt túlélőket találjanak.

Kifejtette: külföldi ország akkor küldhet segítséget, ha a katasztrófa sújtotta ország hivatalosan nemzetközi segítséget kér. Ezt követően indulhatnak el a segélycsapatok. A helyszínen elsőként az ENSZ szakértői mérik fel a károkat, felállítják a prioritásokat. Ezt követően kezdik meg többek között a kutyás mentőcsapatok is a felderítést és a kutatást – fejtette ki Földvári Péter, aki a mentőkutyák világnapja alkalmából volt vendége az M1 aktuális csatornának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.