Stabilabbá válhat a Közel-Kelet

Nőhet Irán szerepe a regionális problémák megoldásában, miközben eshet az olaj ára. Nem mindenki örül ugyanakkor a lausanne-i megállapodásnak.

Ruzsbaczky Zoltán
2015. 04. 03. 16:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismert, 12 éves folyamat után csütörtökön megállapodott Irán az úgynevezett hatokkal – az Egyesült Államokkal, Oroszországgal, Kínával, az Egyesült Királysággal, Franciaországgal és Németországgal – többek közt az iráni atomprogram teljes körű nemzetközi ellenőrzéséről. Június 30-áig kellene kidolgozni egy hosszú távra szóló megállapodást, amelyet július 30-án az ENSZ Biztonsági Tanácsa hagyhat jóvá. Az elképzelés szerint a Nyugat enyhítene az Iránt sújtó nemzetközi szankciókon, ha Teherán ellenőrizhetően csakis békés céllal folytatna atomprogramot.

Nógrádi György emlékeztetett Barack Obama kijelentésére, miszerint ha „Irán becsapja a világot, a világ tudni fog róla”, a megállapodás pedig nem a bizalomra, hanem a példa nélküli ellenőrzésre épül. A szakértő szerint az, hogy Obamával Angela Merkel német kancellár végig egyeztetett, valamint hogy a német fél Franciaországgal is tartotta a kapcsolatot, igazolta Joschka Fischer kijelentését, miszerint Németország túl nagy Európának, de túl kicsi a világnak. Nógrádi fontosnak tartotta megemlíteni Frank-Walter Steinmeier kijelentését, a német külügyminiszter a megállapodást a világbéke irányába tett lépésnek nevezte, ő pedig még sosem nyilatkozott ilyen súlyosan.

Mint Nógrádi elmondta, a nyugat alapvető feladata volt a síita világnál valamilyen sikert elérni. Létezik ugyanis északon egy síita „félhold”, melyet Irán, Irak, Szíria és a Hezbollah alkot, délen viszont polgárháború dúl Jemenben, amit Irán nélkül ma nem lehet megoldani. Kitért arra is, hogy az Európai Unió – és benne Magyarország – célja az embargó feloldása volt annak érdekében, hogy saját termékeit exportálhassa egy fizetőképes Iránba.

A szakértő közölte: három erő támadja a megállapodást, a szaúd-arábiaiak, Izrael vezetése, valamint az amerikai republikánusok, utóbbiak még azt is megígérték, hogy ha hatalomra kerülnek, egyből eltörlik az egyezményt.

Nógrádi szerint Szaúd-Arábia attól fél, hogy Irán a megállapodással jobb pozícióba kerül, a két, egymást egyáltalán nem szívlelő hatalom ugyanakkor most, legalábbis néhány kérdésben, egymásra lesz utalva, ilyen például a Perzsa-öböl, vagy a környékbeli kis monarchiák sorsa, a jemeni polgárháború, és ami talán még fontosabb, az Iszlám Állam elleni közös fellépés.

Az izraeli Netanjáhú-kormány korábbi közlése alapján a megállapodás Izraelt végveszélybe sodorja. Nógrádi szerint ugyanakkor Benjámín Netanjáhú másfél évig húzni fogja az időt, kivárva, hogy republikánus vagy demokrata kormány alakul-e az Egyesült Államokban, de fontos számukra, hogy megszabadulhatnak egy Izrael létét fenyegető iráni atomprogramtól.

A szakértő felhívta a figyelmet a tárgyalásokkal kapcsolatos orosz célra: Oroszország érdeke volt, hogy Iránt ne érje amerikai katonai csapás, de ne legyen sikeres, akkor ugyanis megjelenik a világpiacon az iráni kőolaj és földgáz, ami legalább öt dollárral leviszi az árat, és Irán Oroszország nélkül is képes lesz exportálni.

Irán alapvető célja a belső stabilizáció volt, hiszen az utóbbi években nőtt a munkanélküliség, az infláció, a lakosság pedig elégedetlenné vált. Fontos, hogy az ország nem tudta megszerezni az olaj és földgáz feldolgozására szolgáló legmodernebb technológiát, ezen okoknál fogva pedig Irán alapvető célja az embargó felszámolása volt. A tárgyalások fontos előfeltétele volt, hogy a kérdésben egyetértsen Irán legfőbb vallási, világi vezetője, valamint külügyminisztere, ez pedig most megvalósult.

Nógrádi elmondta, onnantól kezdve, hogy az irániak ismét hozzájutnak eddig nem elérhető külföldi termékekhez, némileg megnyugodnak a kedélyek. A jelenlegi iráni rezsim elmozdíthatatlannak tűnik, bár belső reformok végrehajtása várható. A siker eredményként valószínűleg minimálisan növekedni fog a világi politikai oldal ereje a vallásos erők kárára.

Csökkenni fog az olajár, szakértők legalább 5 dolláros eséssel számolnak, de vannak olyan előrejelzések is, amelyek a mostani 53-55 dolláros árról akár 20 dolláros esést is el tudnak képzelni.

Az átfogó egyezség szerint az iráni kormány a jelenlegi 19 ezer urándúsító centrifugája közül mindössze 5060-at használna. A többi centrifugát egy, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) által ellenőrzött raktárban helyeznék el. A perzsa államnak emellett a jelenleg 10 tonnás uránkészletét mindössze 300 kilogrammosra kellene csökkentenie, és ennek a dúsítottsági szintje sem haladhatná meg a 3,67 százalékot.

Teherán a következő tizenöt évben nem épít egyetlen olyan új létesítményt sem, amelyik alkalmas urándúsításra, valamint ugyanerre az időszakra felhagy az urán 3,67 százalékosnál magasabb szintre való dúsításával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.