Fegyveresek csütörtökön 148 embert – 142 egyetemi hallgatót, 3 rendőrt és 3 katonát – öltek meg a keleti Garissában, a sebesültek száma eléri a 80-at, sokak állapota válságos. A biztonsági erők végeztek négy támadóval. A túszejtő akciót az As-Sabaab nevű szomáliai iszlamista milícia vállalta magára, amelynek ez volt az eddigi legvéresebb támadása.
Rettenetes háborúval, újabb vérontásokkal fenyegette meg szombaton Kenya lakosságát a két nappal ezelőtti kenyai tömegmészárlást elkövető al-Shabaab nevű szomáliai iszlamista milícia. „Tiltakozás nélkül belenyugodtok, hogy a kormányotok elnyomó politikát folytat, a megválasztásukkal megerősítitek ezeket az intézkedéseket. Ezért a véretekkel fogtok fizetni” – közölte az al-Kaida nemzetközi terrorhálózattal szövetséges csoport.
„Nincsenek azok az óvintézkedések, amelyek garantálhatnák a biztonságotokat és megelőzhetnének egy újabb támadást vagy vérfürdőt” – írták a kenyai népnek szóló üzenetben, hozzátéve, hogy az afrikai ország városait vérrel fogják vörösre festeni.
Néhány túlélő azt közölte, hogy a szélsőséges csoport részletesen eltervezhette a rajtaütést. Erre mutat az is, hogy a támadók az épület lerohanása után célirányosan abba a helyiségbe mentek, ahol a keresztény diákok szoktak imádkozni reggelenként. „Megfigyelték a területet. Tudtak mindent” – mondta a 21 éves Helen Titus, akit a csuklóján talált el egy golyó. A fiatal lány úgy élte túl a tömegmészárlást, hogy összekente az arcát és a haját a csoporttársai vérével és órákon keresztül mozdulatlanul feküdt a földön, halottnak tettetve magát.
A kenyai média eközben arról számolt be, hogy a titkosszolgálatok korábban figyelmeztették a felsőoktatási intézményeket, hogy terrortámadás várható egy egyetem ellen. A helyi lakosság ezért nem érti, hogy miért nem léptettek életbe fokozott biztonsági óvintézkedéseket és miért csak két biztonsági őr teljesített szolgálatot a garissai egyetemen. A szomszédos Uganda hatóságai szerint Kenya után ott is hasonló terrorcselekményt terveznek.
Az Al-Kaida nemzetközi terrorhálózattal szövetséges szervezet több mint négyszáz embert ölt meg Kenyában 2013 óta. Az év szeptemberében egy nairobi bevásárlóközpontban hajtottak végre túszejtő akciót, amelyben végül 67-en lelték halálukat. Kenyában a csütörtöki volt a legtöbb halálos áldozatot követelő terrortámadás azóta, hogy 1998-ban az Al-Kaida felrobbantotta az Egyesült Államok nairobi nagykövetségét. Abban a merényletben több mint 200-an haltak meg.
Két nappal a tömegmészárlás után, szombaton újabb túlélőt találtak a közel százötven emberéletet követelő kenyai terrortámadás helyszínén. A 19 éves Cynthia Charotich kórházba szállítása után elmondta, hogy egy nagy szekrényben rejtőzött el a kelet-kenyai Garissa város egyetemét lerohanó fegyveresek elől. A fiatal lány ruhákkal takarta be magát, és több csoporttársával ellentétben a rajtaütést végrehajtó al-Shabaab szomáliai iszlamista milícia embereinek parancsára sem hagyta el a búvóhelyét. A diáklány azt hitte, hogy a terroristák még a helyszínen vannak, nem hitte el, hogy a biztonsági erők végeztek a szélsőségesekkel.
„Honnan tudhatom, hogy tényleg a kenyai rendőrségtől vannak?” – kérdezte a helyszínen lévő rendfenntartóktól Cynthia Charotich, aki csak azután volt hajlandó előbújni, hogy a rendőrök megkérték az egyik tanárát, hogy beszéljen vele. A túlélő meglehetősen fáradtnak tűnt és nagyon szomjas volt, ettől eltekintve azonban kiváló egészségügyi állapotban van. A lány a két nap alatt annyira szomjazott, hogy végül megivott egy flakon sminklemosót.