Washington: a nagyhatalmak legalább tíz évig észlelhetik a katonai próbálkozásokat

Legalább tíz évig képes lesz észlelni az iráni nukleáris program esetleges katonai képességeit az Egyesült Államok és az öt másik nagyhatalom a Teheránnal megkötött keretegyezmény alapján – jelentette ki a CNBC televíziós csatornának csütörtökön Ernest Moniz amerikai energiaügyi miniszter.

KSZ
2015. 04. 24. 9:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Moniz szerint a nagyhatalmak legalább egy évtizeden át „nagyon könnyedén” képesek lesznek kimutatni minden, az iráni nukleáris programmal kapcsolatos esetleges katonai tevékenységet és elegendő idejük lesz azokra reagálni.

A keretmegállapodás alapján az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország együttműködik Iránnal egy végleges egyezmény kidolgozásán, amely, ha a tervezett június végi határidőre elkészül, elvileg lehetővé teszi majd a világszervezet ellenőrei számára, hogy hozzáférjenek az iszlám köztársaság nukleáris létesítményeihez. Ennek ellentmondani látszik, hogy Hosszein Szalami, az iráni Forradalmi Gárda parancsnokhelyettese a hétvégén hangsúlyozta: országa számára „nemzeti megaláztatás” lenne, ha ellenőrzés alá vonnák bármely katonai létesítményét.

Az amerikai energiaügyi miniszter a CNBC-nek azt is elmondta, hogy a keretmegállapodás alapján a nagyhatalmak „teljesen példátlan módon” 25 éven át ellenőrizhetnék Irán uránellátását. A végleges egyezség emellett „gyakorlatilag véglegesen” kötelezné Teheránt olyan, a megállapodásban nem szereplő ellenőrzésekre is, amelyeket a nemzetközi ellenőrök minden más ország esetében is elvégeznek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.