Zuhan a Sziriza népszerűsége

Egyetlen hónap alatt 72-ről 45,5 százalékra csökkent az Alexisz Ciprasz vezette kabinet támogatottsága. Közben az USA is egyre aktívabb görögügyben.

Balogh Roland
2015. 04. 22. 9:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyon megsínylette az alig három hónapja hivatalba lépett görög kormány népszerűsége az elmúlt hetek eredménytelennek tűnő hitelezői egyezkedéseit. A kezdeti eufória után ugyanis látványosan romlott az Alexisz Ciprasz vezette kabinet támogatottsága – derült ki a Makedóniai Egyetem friss közvélemény-kutatásából. A görög Szkai televízióban közölt adatok szerint ugyanis a márciusi 72 százalékos támogatottsághoz képest április végén már csak a görögök 45,5 százaléka elégedett a kormányzat teljesítményével. A megkérdezettek 39,5 százaléka pedig elégedetlen Cipraszék tárgyalási taktikájával.

Tízes skálán értékelve – a kül- és védelmi politikát leszámítva (5,5) – minden egyéb területen ötös alatti osztályzatot kapott a Sziriza vezette koalíciós kabinet. Így a gazdaság kezelése 4,6, a bevándorlással kapcsolatos intézkedések 3, a bűnmegelőzés 3,7, az oktatás 4,2, a közszolgáltatások és adminisztráció 4,5, míg az egészségügy 4,4-es értéket ért el. A megkérdezettek 52,5 százaléka szerint a kormány egy esetleges tárgyalási kudarc esetén előre hozott választásokat ír ki, míg a görögök 56 százaléka tart az euróövezetből való kilépéstől.

A félelmet növeli, hogy a források elapadása miatt a kormányzat egy most elfogadott rendelet értelmében a nyugdíjalapok kivételével a közintézményekből minden készpénzforrást a görög jegybankba irányít. Ez jelen pillanatban mintegy 1,2 milliárd eurót jelent, amiből a közalkalmazottak bérét fizetik ki. A finanszírozási gondokat növeli a hitelezői trojka egyik tagjának, az Európai Központi Banknak tegnap kiszivárgott tanulmánya, amely csökkentené és kordában tartaná a görög bankoknak szánt forrásokat.

Közben az Egyesült Államok egyre aktívabbnak tűnik a görög kérdésben. Barack Obama vezető gazdasági tanácsadója tegnap Berlinben a mielőbbi megállapodást sürgette, mondván, ezzel Athén ismét növekedési pályára állhat, így nincs vesztegetni való idő. Jason Furman szerint ez a világgazdaság érdeke, ahogy az is, hogy Görögország még csak véletlenül se essen ki az eurózónából. Friedrich Schneider az athéni adófórumon arra tett javaslatot, hogy egyszeri, 25-30 százalékos illetmény befizetés után részesítsék amnesztiában a vagyonukat külföldre menekítőket. A linzi Johannes Kepler Egyetem professzora arra is felhívta a figyelmet, hogy az ilyen ügyeket feltárókat is meg kell védeni a támadásoktól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.