A balti országok NATO-csapatok állandó állomásoztatását szorgalmazzák

Észtország, Lettország és Litvánia a héten fogja továbbítani kérését a katonai szövetségnek.

2015. 05. 14. 15:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindaugas Neimontas közölte, hogy a három ország közös levélben fordul a NATO európai haderejének főparancsnokságához. Elmondta, azt kérik a szövetségtől, hogy egy-egy, nagyjából hét-nyolcszáz katonából álló zászlóaljat állomásoztasson minden balti állam területén. A javaslat szerint a csapatok rotációs alapon – a katonákat rendszeres időközönként váltva – tartózkodnának a Baltikumban, ahogyan a három ország légterének védelmét is ellátják a NATO-országok.

A szóvivő szerint az állandó jelenlétet a biztonsági helyzet teszi szükségessé, amely szerinte nem fog javulni, ezért van szükség elrettentő erőre.

A NATO-csapatok állandó baltikumi jelenlétének kérdését valószínűleg a katonai szervezet jövő évi varsói csúcstalálkozóján fogják megvitatni.

Miután Oroszország tavaly márciusban megszállta és elcsatolta az Ukrajnához tartozó Krím félszigetet, Washington rotációs alapon mintegy hatszáz katonát küldött Lengyelországba és a három balti államba. Az Egyesült Államok ezzel a lépésével biztosítani akarta nyugtalan közép- és kelet-európai szövetségeseit arról, hogy a NATO védelmet nyújt bármilyen orosz fenyegetéssel szemben.

A balti államok az ukrajnai válság kirobbanása óta aggódnak amiatt, hogy orosz agresszió érheti őket, illetve hogy Moszkva a jelentős számú baltikumi orosz kisebbséget manipulálva viszályt szíthat a sokáig szovjet uralom alatt lévő országokban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.