A bevándorlás nem növeli a munkanélküliséget

A brit jegybank kormányzója a BBC-ben beszélt a bevándorlás gazdasági hatásairól.

2015. 05. 14. 16:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mark Carney a BBC rádió politikai magazinműsorában kijelentette: az elmúlt két évben a korábbi időszak átlagánál 300 ezerrel több idősebb, ötvenes-hatvanas éveiben járó brit állampolgár maradt aktív szereplője a brit munkapiacnak. Emellett a brit munkavállalók által ledolgozott munkaórák száma is nőtt, ez átszámítva további 200-300 ezer munkavállaló munkapiaci jelenlétének felel meg, vagyis csak ez a két tényező több mint 500 ezer plusz aktív munkapiaci szereplőt jelent a korábbi évekhez viszonyítva.

Az elmúlt két évben ugyanakkor a nettó bevándorlás ennek mindössze a tizedével, 50 ezerrel nőtt – hangsúlyozta. A Bank of England kanadai vezetőjét – aki két éve áll az intézmény élén – azzal összefüggésben kérdezték, hogy a Nemzeti Statisztikai Hivatal (ONS) legfrissebb éves összesítése szerint jelenleg több mint 4 millió külföldi, köztük 1,95 millió EU-állampolgár dolgozik Nagy-Britanniában, s az utóbbiak közül 942 ezren érkeztek az Európai Unióba 2004-ben felvett közép- és kelet-európai tagországokból.

A konzervatív brit sajtóban megjelent elemzések szerint ez a rendszerint alacsony bérekért dolgozó munkaerőtömeg a fő oka annak, hogy a vállalati szektor nem hajt végre olyan mértékű termelékenységjavító beruházást, mint más nyugati EU-gazdaságok vállalatai.

Carney a csütörtöki BBC-műsorban azonban kifejtette: az a jellemző folyamat, hogy a bevándorlók – bár érkezésük után valóban gyakran nem a képzettségüknek megfelelő, így alacsonyabb bérezésű munkát végeznek – idővel elindulnak felfelé, és eljutnak arra a szintre, amely már megfelel szakképesítésüknek.

Arra a kérdésre, hogy akkor miért nem javul a brit gazdaság termelékenysége, a Bank of England kormányzója azt mondta, hogy ez még a pénzügyi válság és a recessziós évek alatt felhalmozódott kapacitásfelesleg öröksége. A brit gazdaság robusztus növekedése és a munkanélküliség ezzel járó ütemes csökkenése azonban most már kezdi eltüntetni ezt a kapacitástöbbletet, és ebben a helyzetben a további gazdasági növekedés már csak a termelékenység növelésével, vagyis a beruházások felfuttatásával lehetséges – tette hozzá.

A statisztikai hivatal éppen e héten ismertetett adatai szerint több mint négy évtizede nem mért szintre emelkedett a foglalkoztatottsági ráta Nagy-Britanniában, a munkanélküliség pedig hét éve nem volt olyan alacsony, mint most. Az ONS kimutatása szerint a márciussal zárult három hónapban átlagosan 5,5 százalékos volt a bejegyzett állástalanok aránya – ez 2008 nyara óta a legalacsonyabb –, a munkaképes korú lakosságon belül pedig 73,5 százalékos a foglalkoztatottság. Nagy-Britanniában soha nem mértek ilyen magas foglalkoztatottsági rátát azóta, hogy a statisztikai hivatal 1971-ben elkezdte ennek a mutatónak a rendszeres közlését.

A Bank of England azonban e héten közzétett új inflációs jelentésében számottevően rontotta a brit gazdaság idei és jövő évi növekedésére adott előrejelzését, elsősorban éppen azzal az indokkal, hogy az új munkahelyek közül nagyon sok nem igényel magas szintű szakképesítést, és kevéssé termelékeny. A brit jegybank 2015-re és 2016-ra eddig egyaránt 2,9 százalékos növekedést várt a gazdaságban, de e prognózisokat 2,5, illetve 2,6 százalékra vette vissza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.