Mint ismert, a phoenixi lakhelyű Elton Simpson és Nadir Soofi tüzet nyitott egy rendőrautóra a Mohamed-karikatúrákat bemutató kiállításnak helyet adó rendezvényközpont mellett vasárnap este. Egy őr megsebesült, a támadókat agyonlőtték.
Egy a New York Timesnak adott interjúban Gérard Biard Charlie Hebdo-főszerkesztő vitatta, hogy bármilyen párhuzam húzódott volna a Charlie Hebdo elleni támadás és a Pamela Geller konzervatív aktivista és blogger által szervezett, Mohamed-karikatúrákat bemutató texasi kiállításon történtek között. – Semmi közünk Pamela Geller munkáihoz – mondta Biard. – Amikor az iszlám, vagy éppen Mohamed próféta szerepelt a hírekben, kommentáltuk, talán ki is gúnyoltuk, de nem vagyunk megszállottak – tette hozzá.
Biard bírálta Marine Le Pent, a francia szélsőjobboldali Nemzeti Front vezetőjét is, akinek a népszerűsége megnőtt a január 7-i, Charlie Hebdo elleni támadás után – írja a The New York Times.
Bár a támadók mindkét esetben állig fel voltak fegyverkezve, és militáns csoportok hajtották végre bosszúból az iszlám hit ellen irányuló vélt sérelmeiket, Biard igyekezett különbséget tenni a két eset között. Hangsúlyozta, hogy a szatirikus rajzok, amelyek a Charlie Hebdo címlapján jelentek meg, pusztán illusztrációk.
Az interjúból érzékelhető: az élclap szerkesztője igyekszik magát elhatárolni az utóbbi időben megerősödő idegen- és iszlámellenes jelenségektől. Mindez nehéz feladat, hiszen kívülről nézve az Izrael mellett harcosan kiálló amerikai republikánus jobboldal retorikája az iszlám megítélésében hasonló a Charlie Hebdo által sugalltakkal. Még akkor is, ha ez kezd a francia szerkesztőnek kényelmetlenné válni.
„Az elmúlt tíz évben készült 500 borító közül csak hét volt kapcsolatban az iszlámmal” – mondta az amerikai napilapnak. „Tehát ez nem a megszállottságunknak a jele. Foglalkozunk politikával, és foglalkozunk más vallásokkal is.”
Pamela Geller a texasi – meghiúsult – támadást a „szabadság ellenségeinek” vereségeként definiálta, amely érvényesítette a művészet hatalmát. Mint mondta, a kiállítást részben a Charlie Hebdo előtti tisztelgésként rendezték meg.
Arra a kérdésre, hogy a Charlie Hebdo elleni támadás hogyan befolyásolta a francia jobboldal politikai népszerűségének megugrását, Biard kiemelte: Le Pen úgy próbálja feltüntetni önmagát és támogatóit, mint a szólásszabadság védelmezőit.
„Marine Le Pennek megvan a maga politikai napirendje. A célja, hogy két éven belül elnökké válasszák. Azt csinálja, amit minden más politikai vezető. Megpróbál egy eseményt a saját céljaira használni” – tette hozzá.
A helyzet viszont az, hogy Marine Le Pen – lévén szélsőjobboldali politikus – ebben a helyzetben nem hiteles, így amikor az iszlámot támadja, valójában az arab embereket támadja. Ezzel szemben „amikor mi kigúnyolunk egy vallást, nem a hívőket támadjuk, nem az embereken gúnyolódunk” – magyarázta.
Biard kedden vette át a PEN – egy többek között az írók érdekvédelmét ellátó irodalmi szervezet – véleménynyilvánítás bátorságáért járó díját New Yorkban. „Mindig antirasszisták voltunk, és harcoltunk mindennemű diszkrimináció ellen” – emelte ki a főszerkesztő.
Kevesebb mint egy nappal a kiállítás elleni támadás után Pamela Geller, a kiállítás szervezője az interneten fejtette ki véleményét. Az igazságot és a szabadságot akarták legyőzni tegnap este – írta, és hozzátette: végül az ellenség került ki vesztesként.
A Dallas Garland külvárosában, a Curtis Culwell Központban tartott karikatúrakiállítást és -versenyt a szélsőjobboldalinak és iszlámellenesnek tartott American Freedom Defense Initiative – melynek Pamela Geller az igazgatója – szervezte. A szervezet harcosan Izrael-párti, és egyben az amerikai republikánusok jobbszárnyának tipikusnak mondható üzeneteit népszerűsíti. A New York-i csoport tízezer dolláros jutalmat ajánlott a tárlaton szereplő legjobb karikatúra készítőjének.
A pályázatra több mint 350 rajz érkezett be. Az esemény biztosításának támogatására a rendőrség a szervezőktől tízezer dollárt kapott. A CNN szerint a biztonságra összesen harmincezer dollárt költöttek.
Ahogy a The New York Times pár nappal ezelőtt egy másik cikkében fogalmazott, Geller aratott már „győzelmeket”, múlt hónapban például az American Freedom Defense Initiative szervezte azokat a muszlimellenes reklámokat is, amelyeken egy fenyegető, fejkendős férfi látható, az alábbi felirattal: „Zsidókat ölni küldetés, ami közelebb visz minket Allahhoz”. A plakáton felteszik a kérdést: „Ez az ő dzsihádja. Mi a tiéd?”
2006-ban, amikor a muszlimok „fellázadtak” egy dán újságban szereplő Mohamed-karikatúrák ellen, Geller – sok más médiummal ellentétben – közzétette honlapján a képeket. Szerepet játszott Debbie Almontaser lemondásában is, aki egy arab nyelvű iskolát indított Brooklynban.
Robert Spencerrel, a Jihadwatch.org nevű internetes oldal tulajdonosával, aki egyben partner az American Freedom Defense Initiative-nál is, valamint Andrew Graverssel, a dán „antiiszlamizációs aktivistával”, Geller sok időt szán az Atlas Shrugs nevű blogra is, melyen – „a nyelv erejével” – küzd az iszlám ellen, valamint adományokat gyűjt. A honlapot korábban „gyűlöletoldalként” bélyegezték meg.
Ugyanakkor Gellert a támogatói egyfajta igazmondóként tartják számon. Pamela Hall, Geller igazgatósági tanácsának egy tagja „az ország ajándékának” nevezte az aktivistát, és kiemelte: vannak, akik úgy vélik, a texasi kiállítás a gúnyolódás egyik formája volt, de ez nem igaz.
A lövöldözés utáni napon Pamela Geller azt mondta: ez az eset megmutatja, hogy valójában mekkora szükség van erre a rendezvényre. Úgy véli, a szólásszabadság támadás alatt áll, és most a legfontosabb kérdés, hogy megvédjük-e, vagy meghajoljunk az erőszak, az orrgyilkosság és a kegyetlenség előtt.