A lengyel parlament honlapján szereplő indoklás arra hivatkozik, hogy a nyugat-európai országok május 8-án – a Harmadik Birodalom kapitulációja napján – ünneplik a hitleri Németország felett aratott győzelmet. „Nincs ok arra, hogy Lengyelország a második világháború befejezését illetően a Szovjetunióban érvényes értelmezéshez tartsa magát” – áll a dokumentumban.
A szabadság szó kihagyását a törvényhozók azzal indokolják, hogy aligha lehet a szabadság diadalmának tekinteni azt, hogy a Vörös Hadsereg által megszállt államokban egy nem demokratikus politikai rendszert vezettek be. Erre az érvelésre hivatkozva a legerősebb ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság (PiS) szenátorai a győzelem kifejezést is kifogásolták az ünnep elnevezésében.
Lengyelországban a május 9-ei győzelem és szabadság ünnepét 1945 óta ünnepelték Boleslaw Bierut, a Lengyel Népköztársaság elnöke által hozott rendelet alapján. A második világháború befejezésének idei hetvenedik évfordulója alkalmából az elnöki hivatal nemzetközi megemlékezéseket rendez a gdanski Nemzetközi Szolidaritás-központban, valamint a balti-tengeri kikötőváros melletti Westerplatte félszigeten. A szerdától péntekig tartó rendezvénysorozat vendégei között több kelet- és közép-európai ország elnöke is szerepel.
Először fogja Vlagyimir Putyin orosz elnök elrendelni, hogy egyperces néma csenddel emlékezzenek meg a második világháború áldozatairól a győzelemnapi ünnepségen, május 9-én – közölte Dmitrij Peszkov, az államfő szóvivője szerdán. „Ahogyan ez köztudott, az elnök ezt korábban még nem rendelte el” – mondta Peszkov a RIA Novosztyi állami hírügynökség jelentése szerint.
2015. május 9-én ünneplik Oroszországban a hitleri Németország felett aratott győzelmet, amelyet egyben a „fasizmus” fölött aratott diadalként is emlegetni szoktak. Az ünnepségre több nyugati ország vezetője is meghívást kapott, de az ukrajnai események miatt úgy döntöttek, nem utaznak el az orosz fővárosba. Részvételét a moszkvai díszszemlén eddig 25 ország, köztük Kína, Észak-Korea, India és Kuba vezetője jelezte.
A katonai parádéra Európából csupán Tomislav Nikolic szerb államfő, Aléxisz Cíprasz görög kormányfő és Níkosz Anasztasziádisz ciprusi elnök utazik Oroszországba. Az ENSZ-főtitkár szóvivője hétfőn jelentette be, hogy Ban Ki Mun is megtekinti a díszszemlét.