A lengyelek nem ünnepelnek együtt az oroszokkal

A lengyel szenátus áthelyezi az eddigi május 9-ei győzelem és szabadság ünnepét.

2015. 05. 06. 21:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lengyel parlament honlapján szereplő indoklás arra hivatkozik, hogy a nyugat-európai országok május 8-án – a Harmadik Birodalom kapitulációja napján – ünneplik a hitleri Németország felett aratott győzelmet. „Nincs ok arra, hogy Lengyelország a második világháború befejezését illetően a Szovjetunióban érvényes értelmezéshez tartsa magát” – áll a dokumentumban.

A szabadság szó kihagyását a törvényhozók azzal indokolják, hogy aligha lehet a szabadság diadalmának tekinteni azt, hogy a Vörös Hadsereg által megszállt államokban egy nem demokratikus politikai rendszert vezettek be. Erre az érvelésre hivatkozva a legerősebb ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság (PiS) szenátorai a győzelem kifejezést is kifogásolták az ünnep elnevezésében.

Lengyelországban a május 9-ei győzelem és szabadság ünnepét 1945 óta ünnepelték Boleslaw Bierut, a Lengyel Népköztársaság elnöke által hozott rendelet alapján. A második világháború befejezésének idei hetvenedik évfordulója alkalmából az elnöki hivatal nemzetközi megemlékezéseket rendez a gdanski Nemzetközi Szolidaritás-központban, valamint a balti-tengeri kikötőváros melletti Westerplatte félszigeten. A szerdától péntekig tartó rendezvénysorozat vendégei között több kelet- és közép-európai ország elnöke is szerepel.

Először fogja Vlagyimir Putyin orosz elnök elrendelni, hogy egyperces néma csenddel emlékezzenek meg a második világháború áldozatairól a győzelemnapi ünnepségen, május 9-én – közölte Dmitrij Peszkov, az államfő szóvivője szerdán. „Ahogyan ez köztudott, az elnök ezt korábban még nem rendelte el” – mondta Peszkov a RIA Novosztyi állami hírügynökség jelentése szerint.

2015. május 9-én ünneplik Oroszországban a hitleri Németország felett aratott győzelmet, amelyet egyben a „fasizmus” fölött aratott diadalként is emlegetni szoktak. Az ünnepségre több nyugati ország vezetője is meghívást kapott, de az ukrajnai események miatt úgy döntöttek, nem utaznak el az orosz fővárosba. Részvételét a moszkvai díszszemlén eddig 25 ország, köztük Kína, Észak-Korea, India és Kuba vezetője jelezte.

A katonai parádéra Európából csupán Tomislav Nikolic szerb államfő, Aléxisz Cíprasz görög kormányfő és Níkosz Anasztasziádisz ciprusi elnök utazik Oroszországba. Az ENSZ-főtitkár szóvivője hétfőn jelentette be, hogy Ban Ki Mun is megtekinti a díszszemlét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.