Az uniós tagságon még összeveszhetnek az angolok a skótokkal

Speciális esetben akár új függetlenségi népszavazás is jöhet.

Ruzsbaczky Zoltán
2015. 05. 11. 15:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A múlt heti parlamenti választáson a Skót Nemzeti Párt az 59 skóciai választókerületből 56 helyen tudott diadalmaskodni, ezzel pedig 6-ról 56-ra emelte képviselőnek számát a londoni törvényhozásban. Elemzések szerint Nicola Sturgeon skót első miniszter pártjának sikerességében kulcsszerepet játszott, hogy a voksolást szétválasztották Skócia függetlenségének kérdésétől. A taktika bejött, és egyben a Konzervatív Párt győzelméhez is jelentősen hozzájárult, Skóciában ugyanis hagyományosan gyengének számít David Cameron pártja, míg a baloldal korábban számos mandátumot szerzett itt. Az SNP földcsuszamlásszerű győzelme ennek következtében az öt évvel ezelőttihez képest 40 westminsteri helytől fosztotta meg a baloldaliakat.

Az, hogy a Skót Nemzeti Párt nem kötötte össze a kérdést az elszakadással, azért is hasznos lehetett, mert egy közelmúltbeli felmérés szerint a skótok szűk többsége még mindig nem támogatja: 53 százalékon állnak a maradáspártiak, 47 százaléknyian elszakadnának. Az SNP mérsékelt kampánya viszont azokat is meggyőzhette, akik erős Skóciát akarnak, de az Egyesült Királyságon belül.

Fontos ugyanakkor az is, hogy míg az SNP egyesítette az elszakadás mellett voksolókat, addig a nemmel szavazók nem tömörültek egyetlen pártba, megoszlottak a három hagyományos politikai erő, a konzervatívok, a baloldal és a liberálisok között.

Noha a skót nacionalisták elválasztották a parlamenti voksolást az elszakadás kérdésétől, kiírhatnak újabb függetlenségi népszavazást – egyetlen esetben. Ennek az ideje akkor jöhet el, ha a David Cameron által beígért, európai uniós tagságról szóló referendum során az Egyesült Királyság állampolgárainak többsége (a skótokon kívül) a kiválás, míg a skótok többsége a bent maradás mellett szavazna. „Ebben az esetben meghatározó vélemény lehet Skóciában, hogy újra áttekintsük helyünket az Egyesült Királyságban” – mondta a hétvégén Nicola Sturgeon. A skótok hatvan százaléka ugyanis azt szeretné, hogy az ország csak akkor léphessen ki az Európai Unióból, ha erre mind Anglia, mind Skócia, mind Wales, mind Észak-Írország lakói külön-külön áldásukat adják.

Skócia lakói a tavaly szeptemberi népszavazáson úgy határoztak, hogy maradnak az Egyesült Királyság kötelékében. Az elszakadásra 45, a maradásra 55 százaléknyian szavaztak. A referendum elbukása után lemondott az kiválás egyik élharcosa, az első miniszter Alex Salmond.

Az Egyesült Királyság Európai Unióból való kilépésének ötlete 2013-ban került a középpontba, amikor David Cameron a válság hatásával érvelve arról beszélt, hogy át kellene gondolni országa és Brüsszel viszonyát. Később azt is bejelentette, hogy amennyiben megnyerik a 2015-ös választást, népszavazást írnak ki az unió elhagyásáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.