Baltimore: az ügyészségnél az afroamerikai férfi ügye

A 25 éves férfi a rendőri őrizetbe vétel során elszenvedett gerincsérülésébe halt bele.

2015. 05. 01. 8:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 25 éves Gray az április 12-i rendőri őrizetbe vétele során elszenvedett gerincsérülésébe halt bele egy héttel később. Az incidens nyomán hétfőn zavargások törtek ki Baltimore-ban, ahol rendkívüli állapotot és kijárási tilalmat vezettek be. Az ABC tévétársaság a rendőrségi jelentésre hivatkozó értesülése szerint a nyomozás nem talált bizonyítékot arra, hogy Gray a videóra vett őrizetbe vétele során szenvedett volna halálos sérülést. A halottkém arra a megállapításra jutott, hogy a fiatalember akkor szeghette a nyakát, amikor a rabszállító furgon hátsó falához csapódott. Gray fejsérülést is szenvedett a jármű hátsó részének egyik csavarjától. Az ügyben illetékes Marilyn Mosby államügyész a nyomozati anyag átvételét követően békességre és türelemre szólította fel a közvéleményt, valamint arra, hogy bízzon az igazságszolgáltatásban. Mosby hivatala egyébként a rendőrségétől független vizsgálatot is folytat az ügyben. Az amerikai igazságügyi minisztérium szintén nyomoz, hogy megállapítsa, megsértették-e Gray emberi jogait.

„Ha az egész nemzet figyelmének közepette három fekete nő három különböző szinten nem tudja elérni az igazságszolgáltatást és a megbékélést, akkor mondják meg, hogy hogyan fogjuk elérni ezt ebben az országban?\" – tette fel a kérdést egy baltimore-i, a rendőrség és a különböző társadalmi csoportok képviselőinek részvételével megtartott, kapcsolatjavító rendezvényen Stephanie Rawlings-Blake, a város polgármestere. A város vezetője ezzel Mosby államügyészre, magára és Loretta Lynch igazságügyi miniszterre célzott. Eric Kowalczyk, a baltimore-i rendőrség századosa sajtótájékoztatón közölte, hogy a zavargások hétfői kitörése óta 98 kollégája sérült meg, közülük több mint 40 kórházi ellátásra szorult. Hozzátette, hogy a rendbontás idején őrizetbe vett 201 ember közül 106-ot elengedtek, mert konkrét vádat nem tudtak emelni ellenük. A múlt éjjel újabb mintegy tucatnyi embert állítottak elő.

Az előző naphoz hasonlóan helyi idő szerint csütörtökön is tömeges tiltakozó megmozdulásokat tartottak több amerikai nagyvárosban, szolidaritást vállalva a baltimore-iakkal. Baltimore-ban szigorú hatósági intézkedéseket, egyebek mellett egyhetes kijárási tilalmat vezettek be a súlyos zavargások miatt.
Csütörtökön az eddig nyugalmas keleti parti Philadelphiában is erőszakossá fajult egy békésnek induló tüntetés. A rendőrök megpróbálták útját állni a tüntetőknek egy főútnál, ami kiváltotta a demonstrálók haragját. A tiltakozók összecsaptak a rendőrökkel, de egyelőre nem tudni, hogy vannak-e sérültek és voltak-e előállítások.

Baltimore-ban ismét több százan vonultak az utcára csütörtökön, néhány órával az este tíz órakor kezdődő éjszakai kijárási tilalom kezdete előtt. Plakátjaikon a rendőrségi \"terror\" elleni feliratok voltak. A tiltakozók között volt Carmelo Anthony, az amerikai profi kosárlabda-bajnokság, az NBA egyik sztárja, akik gyerekkorát töltötte a városban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.