Ban Ki Mun nem támogatja az embercsempészek hajóinak megsemmisítését

Az ENSZ-főtitkár szerint a tengeri műveletek lényegi eleme az emberek mentése kell, hogy legyen.

2015. 05. 27. 19:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén elhangzott beszédében a világszervezet főtitkára a szolidaritás példamutató megnyilvánulásaként értékelte az uniós javaslattevő intézmény által közzétett indítványokat. Arra kérte az uniós tagállamok vezetőit, hogy őket is hassa át az együttérzés és valósítsák meg a brüsszeli bizottsági elképzeléseket.

Ban Ki Mun szerint egyébként a gazdasági és demográfiai nehézségekkel egyaránt küzdő Európának hasznára lehetnek a bevándorlók.

Az ENSZ-főtitkár azonban – még parlamenti programja előtt, Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével közös sajtótájékoztatóján – azt is hangsúlyozta, hogy aggasztják őt az embercsempészek hajóinak megsemmisítésére irányuló uniós katonai akció tervei. Szerinte a tengeri műveletek lényegi eleme az emberek mentése kell, hogy legyen, és az egyéb katonai jellegű műveletek csak nagyon korlátozott hatókörűek lehetnek. Arról, hogy esetleg a líbiai parti vizeken is tevékenykedjen az EU-országok haditengerészete, úgy vélekedett: az csak a líbiai kormánnyal egyetértésben lehetséges. Juncker a sajtótájékoztatónak csak a legelején volt jelen. A bizottsági elnök ugyanis Japánba készült, de Belgiumban a polgári légtér-ellenőrzési rendszer műszaki meghibásodása miatt órákon át szünetelt a gépek le-, illetve felszállása. Junckernek ezért gépkocsival kellett Luxemburgba utaznia, hogy ott repülőre szállhasson. Mielőtt elsietett volna a sajtótájékoztatóról, ő is felhívta a figyelmet a nap folyamán ismertetett bizottsági migrációs javaslatokra, kérve azok támogatását az uniós tagországok részéről.

Ban Ki Munnak az Európai Parlament épületében EP-képviselők egy csoportja – köztük a KDNP-s Hölvényi György – levelet adott át, amelyben nemzetközi védelmet követelnek a közel-keleti keresztények számára. A képviselők sürgették, hogy az ENSZ Biztonsági Tanács határozatban ítélje el az Iszlám Állam emberiesség elleni bűntetteit. Emlékeztettek arra, hogy több helyen a Közel-Keleten – mindenekelőtt Irakban, Szíriában és Líbiában – ősi keresztény közösségek elüldözése és megsemmisítése zajlik. Az aláírók szerint az ENSZ mindeddig adós maradt a dzsihadistákkal szembeni konkrét és hatékony ellenlépésekkel és a keresztény közösségek megmentése nem tűr további halasztást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.