Az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén elhangzott beszédében a világszervezet főtitkára a szolidaritás példamutató megnyilvánulásaként értékelte az uniós javaslattevő intézmény által közzétett indítványokat. Arra kérte az uniós tagállamok vezetőit, hogy őket is hassa át az együttérzés és valósítsák meg a brüsszeli bizottsági elképzeléseket.
Ban Ki Mun szerint egyébként a gazdasági és demográfiai nehézségekkel egyaránt küzdő Európának hasznára lehetnek a bevándorlók.
Az ENSZ-főtitkár azonban – még parlamenti programja előtt, Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével közös sajtótájékoztatóján – azt is hangsúlyozta, hogy aggasztják őt az embercsempészek hajóinak megsemmisítésére irányuló uniós katonai akció tervei. Szerinte a tengeri műveletek lényegi eleme az emberek mentése kell, hogy legyen, és az egyéb katonai jellegű műveletek csak nagyon korlátozott hatókörűek lehetnek. Arról, hogy esetleg a líbiai parti vizeken is tevékenykedjen az EU-országok haditengerészete, úgy vélekedett: az csak a líbiai kormánnyal egyetértésben lehetséges. Juncker a sajtótájékoztatónak csak a legelején volt jelen. A bizottsági elnök ugyanis Japánba készült, de Belgiumban a polgári légtér-ellenőrzési rendszer műszaki meghibásodása miatt órákon át szünetelt a gépek le-, illetve felszállása. Junckernek ezért gépkocsival kellett Luxemburgba utaznia, hogy ott repülőre szállhasson. Mielőtt elsietett volna a sajtótájékoztatóról, ő is felhívta a figyelmet a nap folyamán ismertetett bizottsági migrációs javaslatokra, kérve azok támogatását az uniós tagországok részéről.
Ban Ki Munnak az Európai Parlament épületében EP-képviselők egy csoportja – köztük a KDNP-s Hölvényi György – levelet adott át, amelyben nemzetközi védelmet követelnek a közel-keleti keresztények számára. A képviselők sürgették, hogy az ENSZ Biztonsági Tanács határozatban ítélje el az Iszlám Állam emberiesség elleni bűntetteit. Emlékeztettek arra, hogy több helyen a Közel-Keleten – mindenekelőtt Irakban, Szíriában és Líbiában – ősi keresztény közösségek elüldözése és megsemmisítése zajlik. Az aláírók szerint az ENSZ mindeddig adós maradt a dzsihadistákkal szembeni konkrét és hatékony ellenlépésekkel és a keresztény közösségek megmentése nem tűr további halasztást.