Békülhetnek a balkáni országok

Csak békével és együttműködéssel biztosítható a nyugat-balkáni régió országainak fejlődése – mondta Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök.

2015. 05. 13. 20:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányfő kitért arra, hogy a térség jövője a leginkább a szerbek és a bosnyákok közötti jó együttműködéstől függ. Szerinte határok nélküli gazdasági környezetre van szükség ahhoz, hogy az érintett államok előre tudjanak lépni.

A szerb miniszterelnök a boszniai fővárosban megnyitotta a szarajevói üzleti fórumot, emellett azonban megbeszéléseket folytatott a boszniai államvezetéssel is. Az együttműködés és a jó viszony Aleksandar Vucic szerint azért is fontos, hogy ne történhessenek a kumanovóihoz hasonló incidensek. (A macedóniai Kumanovóban szombaton tűzharc tört ki rendőrök és fegyveresek között, a harcokban 8 rendőr és 14 támadó meghalt.)

Aleksandar Vucic kifejtette, hogy a múltból maradtak még fenn megoldatlan kérdések, de szerinte most már a jövőre kell koncentrálni. A boszniai háború idején (1992–1995) Szerbia a boszniai szerbek mellett állt ki a bosnyákokkal szemben, Aleksandar Vucic pedig akkoriban az azóta háborús bűnökkel megvádolt Vojislav Seselj ultranacionalista politikus egyik kulcsembere volt. A szerb miniszterelnök az azóta eltelt időben Európa felé fordult, és igyekszik jó kapcsolatot kialakítani a volt jugoszláv tagköztársaságokkal.

Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök május 27-én Tiranába látogat, ez lesz az első alkalom, hogy szerb miniszterelnök hivatalos látogatást tesz Albániában – közölte szerdán értesülését a Danas című szerb napilap.

Az újság kiemelte, hogy még Josip Broz Tito kommunista vezető sem utazott soha hivatalos látogatásra Albániába, annak ellenére, hogy 35 évig vezette az akkori Jugoszláviát. Ez a szerb miniszterelnök „válaszlátogatása” lesz, Edi Rama albán kormányfő ugyanis november 10-én járt Belgrádban. Az a találkozó is történelminek számított, ilyen magas rangú albán politikus ugyanis 68 éve nem járt a szerb fővárosban. Enver Hodzsa albán diktátor 1946-ban Titóval tárgyalt.

A szerb lapok novemberben arról cikkeztek, hogy az albán miniszterelnök belgrádi látogatása a bizonyíték arra, hogy a Balkánon enyhülnek az ellentétek, ami az európai integráció szempontjából is pozitív fordulat.

A szerb miniszterelnök szerint azonban Edi Rama Belgrádban megsértette a protokollt, mert Koszovó függetlenségéről beszélt, holott Szerbia még mindig saját területének tekinti a 2008-ban függetlenségét egyoldalúan kikiáltott déli tartományát.

Shkelzen Maliqi, az albán miniszterelnök tanácsadója úgy vélekedett, hogy ha néhány hónap alatt „helyre lehet állítani azt, amit a teljes múlt században elmulasztottak, az nagy dolog nemcsak az albán–szerb viszony, hanem a teljes térség szempontjából is”. Szerinte a két miniszterelnök a találkozóval a békének és a régió stabilitásának az alapjait fekteti le.

A Danas információi szerint viszont a tárgyalások központjában az albániai Durres kikötőváros és a dél-szerbiai Nis közötti autópálya kiépítése áll majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.