A „kvóta” szónak rossz mellékíze van, és diktátumot sejtet, amely ráadásul Brüsszelből érkezik, ezért első reagálásként nemet kell mondani, még ha sült malacot kínálnának is tálcán – véli a liberális Mladá Fronta Dnes című napilap. Tény viszont, hogy az EB csak azt teszi, amit régóta követelnek tőle: legyen akcióképes a modern európai történelem egyik legnagyobb humanitárius katasztrófájának idején. „A döntés azt jelzi, hogy Brüsszelben végre gondolkodni kezdtek a dolgokról, mégpedig több változatban. Ennek örülni kellene” – szögezi le a lap.
Az EU többségi döntését menekültügyben a lisszaboni szerződés teszi lehetővé – mutat rá a Lidové Noviny. „Legyetek üdvözölve a szorosabb Európai Unióban, barátaim, hiszen ezt akartátok” – figyelmeztet a konzervatív újság. Kifejti: Bohuslav Sobotka cseh kormányfő és Lubomír Zaorálek külügyminiszter most csapdába kerültek, mert ők voltak azok, akik a lisszaboni szerződést Prágában leginkább támogatták.
Mindezek ellenére megállapítható, hogy a nehéz helyzetbe jutott embereknek nyújtandó segítséget nem lehet központilag elrendelni. A problémának ugyanis több vetülete is van.
A posztkommunista államok a kvótákat azért is tartják igazságtalannak, mert nem éreznek semmiféle felelősséget azért a helyzetért, amely ma Észak-Afrikában vagy a Közel-keleten kialakult – szögezi le a Lidové Noviny. Megjegyzi: tény, hogy a vasfüggöny idején a kelet-európaiak is szívesen elfogadták a nyugat-európaiak vendégszeretetét, de a mostani menekültekkel szemben ők ottani letelepedésük után nem követeltek sem „mecseteket”, sem „fejkendőket”.