Hszi Csin-ping a II. világháború európai befejezésének 70. évfordulója alkalmából érkezett Moszkvába, ahol megtekinti majd a szombati díszszemlét is. Az alkalmat megragadva az orosz és a kínai elnök pénteken külön megbeszélést folytatott egymással. Ezt követően kiadott közös közleményükben Kína és Oroszország vezetői megállapították: a második világháború volt az emberiség legnagyobb tragédiája, amelyben a Szovjetunió és Kína népei hozták meg a legnagyobb áldozatokat. Legyőzve a fasizmust Európában és a japán militarizmust Ázsiában, a két ország és más szövetséges államok visszaállították a békét az egész világon, amire az emberiség örökké emlékezni fog – hangsúlyozták.
Az orosz és a kínai államfő felszólította a világ országait, hogy tartsák tiszteletben egymás szuverenitását és területi egységét, „a valamennyi ország népe által önállóan választott társadalmi rendszert és az általuk választott fejlődési utat”. Arra is felhívtak közleményükben, hogy a világ országai „lépjenek fel a törvényes politikai hatalom felbomlasztása ellen” és hagyjanak fel „a győztes mindent visz” ideológiával, amely a hidegháború időszakára emlékeztet.
Putyin és Hszi az ukrajnai helyzet miatt aggodalmukat fejezték ki és a válság mihamarabbi politikai és diplomáciai megoldását sürgették.
Moszkva és Peking továbbra is támogatja Szíria területi egységét és a szíriai konfliktus diplomáciai úton történő rendezését sürgeti – írták a közös közleményben.
Putyin és kínai kollégája az iráni atomprogram kérdésében igazságos, kiegyensúlyozott és minden érintett ország számára előnyös megállapodást sürgettek, amelyet diplomáciai erőfeszítések révén, június végéig meg kell kötni.
A moszkvai tárgyalást követően Kína és Oroszország kormányközi megállapodást kötött a nemzetközi információs biztonság területén történő együttműködésről is. Ebben elsősorban a terrorizmus és más jogellenes tevékenységek elleni küzdelemre összpontosítanak.