A minisztérium meg kívánja állapítani, hogy a testületnél megsértik-e rendszerszerűen az emberi jogokat és hogy a rendőrök a munkájuk során rendszeresen követnek-e el diszkriminációt. A vizsgálat nem csak a rendőri őrizetben meghalt 25 éves afroamerikai Freddie Gray ügyére terjed ki. A szövetségi nyomozók mérlegelés alá vonják az erő – beleértve a halált okozó erő –, valamint az igazoltatás, a motozás és az őrizetbe vétel alkalmazásának helyi gyakorlatát.
Az igazságügyi minisztérium közleménye szerint az eljárás biztosítani kívánja, hogy a rendőrök megkapják a megfelelő kiképzést, iránymutatást és eszközöket ahhoz, hogy a civilek hatékonyabb partnerei lehessenek és megerősítsék a közbiztonságot. A vizsgálatot Stephanie Rawlings-Blake baltimore-i polgármester kérte Loretta Lynchtől.
Mint ismert, Grayt április 12-én vették őrizetbe, miután „szemkontaktust teremtett” a rendőrökkel és futni kezdett előlük. A 25 éves afroamerikai fiatalember az eljárás során súlyos nyakigerinc-sérülést szenvedett, amelybe egy hét múlva belehalt.
Marylin Mosby államügyész vádemelést kezdeményezett mind a hat rendőr ellen, akinek köze volt Gray őrizetbe vételéhez. Baltimore-ban ezt több ezren ünnepelték. A lépést követően New Yorkban hálaadási nagygyűlést tartott az egyik legbefolyásosabb fekete emberi jogi harcos, aki az amerikai elnök tanácsadói közé tartozik. A legsúlyosabb bűncselekményt, a szándékos emberölést a fiatalembert a rendőrségre szállító furgon vezetőjének, Caesar R. Goodsonnak a számlájára rótta, akit ezért 30 évig terjedő szabadságvesztéssel sújthatnak. (A kezén-lábán megbilincselt Gray, akinek biztonsági övét nem kapcsolták be, a szállítás közben sérült meg végzetesen.)
A többiekkel szemben gondatlanságból elkövetett emberölés, testi sértés és törvénytelen letartóztatás a vád. A végleges vádemelésről a vádesküdtszék dönt majd.