Halálbüntetés: Európa megosztott

A pártszimpatizánsok többsége is a legszigorúbb büntetés mellett áll.

Nagy Áron
2015. 05. 23. 6:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európa kelet–nyugati megosztottsága a vasfüggöny leomlása után 25 évvel még mindig tetten érhető például a gazdasági mutatókban, de ugyanígy az élet számos más területén is komoly törés választja el egymástól a posztszovjet térség országait és az „Elbán túli világot”. Az Ipsos legutóbbi nemzetközi felmérése szerint ez a különbség a halálbüntetésről alkotott véleményekben szintén megmutatkozik. A közvélemény-kutató 2007-es megállapítása szerint a britek 50, a franciák 45, a németek 35, az olaszok 31, a spanyolok 28 százaléka támogatta a legsúlyosabb szankciót. Ehhez képest a Tárki kimutatása szerint néhány évvel korábban a litvánok 76, a lengyelek 72, a magyarok 68 és a csehek 58 százaléka értett egyet azzal, hogy szélsőséges helyzetekben a társadalom védelmét szolgálja, ha az állam megfoszt valakit az életétől.

Az elmúlt években hasonlóan átfogó felmérések nem készültek, az egyes nemzeti kutatások viszont az ellenzők táborának gyarapodását látszanak igazolni – különösen a fiatalok körében magas az elutasítottság. Nagy-Britanniában például idén először a megkérdezettek több mint fele nem értett egyet a halálbüntetés újbóli bevezetésével.

Az Iránytű Intézet 2013-as adatközlése szerint hazánkban változatlanul magas a támogatók aránya; az ellenzők táborának bővülése a statisztikai hibahatáron belül maradt (nem érte el a két százalékot). Most, amikor Orbán Viktor újra felmelegítette és a közbeszéd részévé tette a témát, számos olyan vélemény hangzott el, miszerint a kormányfő a Jobbik vitorlájából próbálja kifogni a szelet. Az Iránytű Intézet vizsgálatából azonban kiderült, hogy négy párt, a radikálisok mellett a Fidesz, az MSZP és a DK szavazói között egyaránt ötven százalék vagy azt meghaladó a halálbüntetés-pártiak aránya, miközben az LMP szimpatizánsainak csaknem fele szintén úgy látta, a legszigorúbb szankciónak is lehet esetleg létjogosultsága. A miniszterelnök tehát minden oldalról remélhet támogatókat, főként olyan kirívó eseteknél, amikor egy fiatal lány rablógyilkosság áldozata lesz.

Érdemes azonban felidézni még valamit. 2002-ben, a móri mészárlás után az éppen leköszönő kormányfő arról beszélt, hogy a történtek gyökeresen megváltoztatták addigi halálbüntetés-ellenes hitvallását. Világossá tette viszont, hogy nemzetközi kötelezettségeink miatt a visszaállításról magasabb szinteken kell vitát kezdeményezni. Tizenhárom éve Orbán Viktor úgy látta, erre még nem érett meg a helyzet, de a terrorizmus árnyéka egyszer majd olyan nyomasztóvá válik, hogy az eszmélésre készteti az európai közvéleményt. A Charlie Hebdo szerkesztőségét ért támadás és az Iszlám Állam előretörése kétségtelenül remek alapot szolgáltat a párbeszéd elindításához.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.