Hamarosan hozzálátnak a szíriai felkelők kiképzéséhez

Az amerikai védelmi minisztérium már ezen a héten meg akarja kezdeni a felkészítést.

2015. 05. 07. 10:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tévé néhány pentagonbeli forrása azt közölte, hogy a kiképzés Törökországban és Jordániában lenne, azzal a céllal, hogy felkészítsék a felkelőket az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet elleni harcra. Első körben 400 amerikai katonai kiképző utazott a két országba.

A beszámoló szerint a háromezer felkelőből, aki érdeklődést mutatott a kiképzőprogramban való részvételre, mintegy 400 esett át a biztonsági ellenőrzésen. A program végső elfogadása után kezdődik majd a résztvevők kiképzése a lőfegyverek és az adóvevők használatára, elsősegély-nyújtási ismeretekre, továbbá a különböző harci taktikákra.

A program egyik célja, hogy a kiképzettek szülőföldjükre visszatérve képesek legyenek területüket megvédeni az IÁ fegyvereseitől – hangzott el a hírtévében. A tudósítás szerint amerikai illetékesek tudják, vannak kockázatai annak, hogy a kiképzett harcosok esetleg nem az Iszlám Állam, hanem Bassár el-Aszad szíriai elnök rendszere ellen fordítják fegyvereiket.

Az amerikaiak azt tervezik, hogy a kiképzett ellenzékieket ellátják fegyverrel, teherautókkal és adóvevőkkel. Egyelőre nem született döntés arról, hogy az amerikaiak megvédik-e, támogatják-e légi csapásokkal a hazájukba visszatérő ellenzéki fegyvereseket az Iszlám Állam vagy a szíriai kormány elleni harcokban. A program szerint évente ötezer harcost képeznének ki.

A CNN forrásainak értesülései szerint a szíriai ellenzék képviselői úgy vélik, hogy Washington nem kellő gyorsasággal és csupán kismértékben támogatja őket.

Háled Hodzsa, az ellenzéki Szíriai Nemzeti Koalíció vezetője a hírtévének azt mondta, hogy Szabad Szíriai Hadsereg 70 ezer tagjából 30 ezret kellene kiképezni. Szólt arról is, hogy az amerikai támogatás „igen mérsékelt”. Egyben arra is panaszkodott, hogy az Egyesült Államok nem hajlandó nehézfegyvereket és légvédelmi eszközöket szállítani nekik.

Hangoztatta: fegyverekre van szükségük, hogy megvédjék a már felszabadított területeket. Ha nem kapnak korszerű fegyvereket, így légvédelmi eszközöket, akkor nem tudják megvédeni az embereket az Aszad-rendszer hordóbombáitól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.