Az AFP francia hírügynökség szerdai beszámolója szerint Hollande ezt egy tavaly májusi interjúban vallotta be Xavier Panon újságírónak. „Akkor kezdtük, amikor biztossá váltunk abban, hogy jó kezekbe kerülnek. A halált okozó fegyvereket a mi szolgálataink juttatták el hozzájuk” – mondta az államfő az interjúban. Panon szerint a franciák 20 milliméter kaliberű gépágyúkat, 12,7 milliméter kaliberű gépfegyvereket, rakétavetőket és tankelhárító fegyvereket adtak a Bassár el-Aszad szíriai elnök ellen harcoló erőknek. A szállítások célja ugyanakkor nem a konfliktus folyásának döntő befolyásolása volt, csupán a lázadók mérsékelt megsegítése.
Szíriával szemben az Európai Unió 2011 júniusában – az országban dúló erőszak súlyosbodása miatt – vetett ki fegyverembargót, amelyet végül 2013 májusában oldott fel. Eddig Franciaország azt állította, hogy csak halált nem okozó katonai eszközöket, így például golyóálló mellényeket és éjellátó szemüvegeket adott a felkelőknek. Panon könyve – amelynek címe A francia diplomácia színfalai mögött, és a jövő héten jelenik meg – ezen túl azt állítja, hogy 2013 augusztusában Franciaország konkrét tervekkel rendelkezett a Szíria elleni légicsapásokra vonatkozóan. Ezek azután merültek fel, hogy Damaszkusz felkelők kezén lévő egyik külvárosában több száz emberrel végzett egy vegyifegyver-támadás, amelyet nyugati országok szerint bizonyíthatóan Aszad rezsimje követett el.
A könyv szerint egy tanácsadó azt mondta, a csapásoknak két céljuk lett volna: a szíriai politikai rendszer megváltoztatása, illetve az, hogy rábírják a rezsimet támogató Oroszországot, hogy változtassa meg hozzáállását a konfliktussal kapcsolatban.
A 2011. március 15-én békés tüntetésekkel kezdődött, majd a véres megtorlás hatására polgárháborúba torkolló felkelés halálos áldozatainak száma már meghaladta a 220 ezret. Az utóbbi időben az országban jelentős területeket foglalt el az Iszlám Állam terrorszervezet, illetve az Al-Kaida szíriai szárnya, az An-Nuszra Front.