Sok M16-os kerülhetett Szíria területére, figyelembe véve, hogy a biztonsági erők több ezret foglalhattak le belőlük a csempészektől – írja a Nytimes.com. Emellett páncélozott járművek, tarackok és egyéb felszerelések is kerülhettek hozzájuk, mielőtt az amerikai katonák 2011-ben elhagyták az országot. Hirtelen tehát amerikai felszereléshez jutottak, azonban az M16-osok látszólag nem voltak gyakoriak Szíriában – vagy legalábbis elkerülték a megfigyelők figyelmét.
A nyomozó viszont meglátott egy kurd férfit, aki az amerikai típusú fegyvert tartotta a kezében. Arra biztatta a helyi biztonsági tisztviselőt, hogy rohanjon a kurd után, és kérdezze meg, hogy lefotózhatná-e a puskáját, valamint annak azonosító jelét.
A nyomozó, aki egyébként a Conflict Armament Research privát fegyvergyártó-nyomkövető szervezetnél dolgozik, egészen megdöbbentő dologra lett figyelmes: a fegyver, melyről tulajdonosa azt állította, hogy az Iszlám Államtól szerezte, valójában nem M16-os volt, hanem annak utánzata, egy kínai gyártmányú CQ. A puska sorozatszámát csiszolással homályosították el, és fekete festékkel, durván retusálták. El akarták fedni a fegyver származási helyét, pontosan úgy, ahogy 2013-ban egy független genfi kutatócsoport dokumentálta egy dél-szudáni lázadó esetében. A kurd férfi puskájának patronját is ugyanaz a kínai gyártó (Factory 71) állította elő, ugyanabban a termelési évben, mint a dél-szudánit.
Még ugyanazon a napon a nyomozó talált egy másik CQ gépkarabélyt is, melynek sorozatszámát szintén ezekkel az eszközökkel homályosították el.
James Beva, a Conflict Armament Research igazgatója azt mondta: az Iszlám Államhoz került fegyverek sok esetben azért érkeztek, hogy biztonságosabbá tegyék a régiót, ám ehelyett végül arra használták, hogy két ország egyes területeit eltávolítsák a civilizált világ térképéről.