Indonézia és Malajzia megegyezett a menekültügyben

A két ország ideiglenesen befogadja a térségbeli tengereken veszteglő embereket.

2015. 05. 20. 8:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dokumentum szerint abban az esetben fogadják be ideiglenesen a menekülteket (akik zömmel mianmari rohingják, kisebb részt bangladesiek), ha nemzetközi szervezetektől segítséget kapnak, hogy egy éven belül visszaszállítsák hazájukba a menekülteket. A megállapodás a malajziai, az indonéz és a thaiföldi külügyminiszter tárgyalásán született meg. A rohingják és a bangladesiek menekülése, a délkelet-ázsiai tengereken való veszteglése különösen az utóbbi hetekben okozott súlyos humanitárius helyzetet. A térség országai sokáig vonakodtak felelősséget vállalni ezeknek az embereknek a sorsáért.

Néhány ezer menekültet már beengedett Indonézia (Aceh tartományba) és Malajzia (a Langkawi szigetre). Szerdán 450 embert mentettek meg és segítettek partra indonéz halászok. Anifah Aman malajziai külügyminiszter a közlemény felolvasásakor nem beszélt arról, hogy a nemzetközi szervezetek együttműködésének esetleges elmaradása esetén hazája és Indonézia fogad-e be menekülteket, illetve hogy mi történik addig, amíg ez az együttműködés beindul. Anifah azzal a kéréssel fordult a térség többi országához, hogy vállaljanak részt a menekültek ideiglenes befogadásából.

Az AP hírügynökség megjegyzi, hogy Thaiföld nem vesz részt a menekültek ideiglenes befogadásában, pedig külügyminisztere jelen volt a tárgyaláson. Bangkok korábban arra hivatkozott, hogy már eddig is több tízezer mianmarit fogadott be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.