A dokumentum szerint abban az esetben fogadják be ideiglenesen a menekülteket (akik zömmel mianmari rohingják, kisebb részt bangladesiek), ha nemzetközi szervezetektől segítséget kapnak, hogy egy éven belül visszaszállítsák hazájukba a menekülteket. A megállapodás a malajziai, az indonéz és a thaiföldi külügyminiszter tárgyalásán született meg. A rohingják és a bangladesiek menekülése, a délkelet-ázsiai tengereken való veszteglése különösen az utóbbi hetekben okozott súlyos humanitárius helyzetet. A térség országai sokáig vonakodtak felelősséget vállalni ezeknek az embereknek a sorsáért.
Néhány ezer menekültet már beengedett Indonézia (Aceh tartományba) és Malajzia (a Langkawi szigetre). Szerdán 450 embert mentettek meg és segítettek partra indonéz halászok. Anifah Aman malajziai külügyminiszter a közlemény felolvasásakor nem beszélt arról, hogy a nemzetközi szervezetek együttműködésének esetleges elmaradása esetén hazája és Indonézia fogad-e be menekülteket, illetve hogy mi történik addig, amíg ez az együttműködés beindul. Anifah azzal a kéréssel fordult a térség többi országához, hogy vállaljanak részt a menekültek ideiglenes befogadásából.
Az AP hírügynökség megjegyzi, hogy Thaiföld nem vesz részt a menekültek ideiglenes befogadásában, pedig külügyminisztere jelen volt a tárgyaláson. Bangkok korábban arra hivatkozott, hogy már eddig is több tízezer mianmarit fogadott be.