Jemen: csúcstalálkozót kezdtek a Perzsa-öböl menti arab országok

Francois Hollande francia elnök személyében első alkalommal vesz részt egy nyugati ország vezetője a találkozón.

2015. 05. 05. 18:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szalmán bin Abdel-Azíz szaúdi király, a találkozó házigazdája nyitotta meg az értekezletet. Beszédében Iránnak a jemeni összecsapásokban játszott szerepére célozva azt mondta: elítéli azt a külső fenyegetést, amely a „felekezeti ellentétek szításával” próbálja kiterjeszteni ellenőrzését a térségre.

Jemenben hetek óta heves harcok zajlanak a Teherán által támogatott síita húszi felkelők és a külföldre menekült elnök, Abed Rabbo Manszúr Hádi szunnita erői ellen. A húszik visszaszorítása érdekében Szaúd-Arábia nyolc arab ország – többek között a CCG országai – támogatásával március 26-án légi hadműveletet indított. A szövetségesek azóta légicsapásokkal támadják a húszik állásait, a koalíció azonban eddig nem vezényelt komoly szárazföldi erőket az Arab-félszigeten fekvő országba.

Hollande aggasztónak találta Jemen „megingott biztonsági helyzetét”, és a többségében szunnita Perzsa-öböl menti arab országok mellett kötelezte el magát.

A találkozó „tiszteletbeli házigazdájának választott” Hollande a Szaúd-Arábiát, Bahreint, az Egyesült Arab Emírségeket, Kuvaitot, Ománt és Katart tömörítő együttműködés 1981-es megalapítása óta az első olyan nyugati állami vezető, akit meghívtak a tanács ülésére.

A francia elnök később egy sajtótájékoztatón arra emlékeztetett, hogy országa a halálbüntetés eltörlése mellett áll.

Szaúd-Arábiát rendszeresen bírálják jogvédő szervezetek a halálbüntetés alkalmazásáért. A kivégzések száma az utóbbi időben megnőtt az arab országban. Az AFP francia hírügynökség becslései szerint január elseje óta 78 embert végeztek ki Szaúd-Arábiában, míg tavaly összesen 87 halálbüntetést hajtottak végre a királyságban.

A CCG országai a találkozón dicsérték a franciáknak az Irán és a Hatok nevű országcsoport (az ENSZ BT öt állandó tagja és Németország) között Teherán atomprogramjáról lezajlott tárgyalásokon tanúsított erőteljes álláspontját.

Emellett az al-Arabíja pánarab hírtelevízió arról adott hírt, hogy Rijád a tanácskozáson bejelentette: a Bassár el-Aszad szíriai elnök hatalmának megdöntéséért harcoló szíriai felkelőcsoportokat konferenciára hívja Szaúd-Arábiába, hogy Szíria sorsáról tanácskozzanak Aszad távozását követően.

Megbékélési tárgyalásokat javasolt jemeni ellenfeleivel május 17-i kezdettel a szaúd-arábiai száműzetésbe kényszerült Hádi elnök is. Helyszínül a királyság fővárosát, Rijádot szemelte ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.