Károly herceg panaszkodik a kormány felé

Először lett nyilvános a brit uralkodói család és a kormány közötti levelezés.

2015. 05. 14. 0:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A The Guardian című baloldali brit napilap összesen 27, 2004-ben és 2005-ben kelt, zömmel kézzel írott levelet tett közzé szerda délután. Károly walesi herceg, II. Erzsébet királynő 66 esztendős elsőszülött fia – aki édesanyja után majdan az Egyesült Királyság uralkodója lesz – egyebek mellett Tony Blair volt munkáspárti miniszterelnöknek is írt az iraki háború idején, felróva, hogy a brit hadsereget a szükséges erőforrások nélkül vezénylik ki nehéz feladatok végrehajtására.

A brit királyi család tagjai a törvényerejű szokásjog alapján – legalábbis nyilvánosan – elvileg nem nyilváníthatnak véleményt napi politikai ügyekben. Károly hercegről azonban régóta közismert, hogy egyes konkrét kérdésekben – amelyek sora a környezetvédelemtől a mezőgazdaságon át a fegyveres erők helyzetéig terjed – gyakran fordul közvetlenül a mindenkori brit kormány vezető tisztviselőihez. Bizalmas leveleinek nyilvánosságra hozataláért a The Guardian tízéves jogi csatát folytatott a kormánnyal és az udvarral, és a brit legfelsőbb bíróság a minap a lapnak adott igazat.

A The Guardian becslése szerint a bírósági huzavona a kormánynak legalább 400 ezer fontjába (csaknem 170 millió forintba) került. A brit napilappal egy időben a brit kormány kabinetirodája is ismertette a leveleket.
Károly herceg egyik levelében, amelyet 2004. szeptember 8-án írt Tony Blairnek, még arra is kitér, hogy a brit hadsereg Lynx típusú helikopterei forró éghajlatú országokban szerinte nem teljesítenek jól. A trónörökös felpanaszolja, hogy ennek ellenére az e gépek felváltására szánt új helikopterek beszerzése egyre késik, és mind bizonytalanabb, tekintettel a védelmi tárca szűkös költségvetésére.

„Attól tartok, ez csak egy példa arra, hogy fegyveres erőink rendkívül nehéz feladatok ellátására kapnak megbízásokat – különösen Irakban – a szükséges erőforrások nélkül” – áll a levélben. Ugyanebben a levélben a trónörökös alig burkoltan kifejti azt az óhaját is, hogy a kormány találjon módot a Nagy-Britanniában termelt marhahús fogyasztásának élénkítésére. Károly közli: tudja, hogy az EU-szabályok tiltják az olyan kormányzati kampányt, amely kizárólag brit áruk vásárlására ösztönzi a fogyasztókat, „nagyszerű” lenne azonban, ha a kormány „innovatív módszerekkel” mégis az élére tudna állni ennek a törekvésnek.

A 89 esztendős II. Erzsébet királynő uralkodása eddigi 63 évében szigorúan tartotta magát ahhoz az alapelvhez, hogy az udvar nem avatkozik bele napi politikai kérdésekbe. Károly levelezése – jóllehet a hercegre, amíg nem ő az uralkodó, nem ugyanazok a protokolláris előírások vonatkoznak, mint édesanyjára – markánsan szakít ezzel a gyakorlattal.

A Clarence House – Károly trónörökös londoni hivatala – szerda este közleményben fejezte ki nemtetszését a levelezés nyilvánosságra hozatala miatt. A közlemény szerint a walesi herceg úgy gondolja, hogy joga van a magánjellegű kommunikációra a kormánnyal, és magánleveleinek publikálása korlátozza lehetőségeit arra, hogy hangot adjon véleményének és javaslatainak azokban az ügyekben, amelyek találkozói, utazásai során felmerülnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.