Kevesebb keresztény, több ateista Amerikában

Az Egyesült Államok még így is „a világ első számú keresztény országa”.

2015. 05. 12. 11:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok „továbbra is a világ első számú keresztény országa”: tíz amerikaiból hét (70,6 százalék) – becslés szerint 173 millió felnőtt – mondta magát kereszténynek a tavaly készült felmérésben. Hét évvel korábban, 2007-ben azonban még csaknem nyolcan feleltek így (78,4 százalék) a vizsgálat szerint.

A csökkenés a lakosság csaknem minden szegmensére kiterjed (fehérek, latinók, nők, férfiak, diplomások, diploma nélküliek), de főként a fiatalokra, s egyaránt érinti a katolikusokat és a protestánsokat (az evangélikusok kivételével). A keresztény felekezetek etnikailag sokszínűbbek, mint korábban, ennek oka a spanyol ajkúak számának erőteljes növekedése mind a katolikusoknál, mind a protestánsoknál.

A protestánsok, akik a hét évvel korábbi felmérésben a valamely valláshoz kötődők több mint felét adták az országban (51,3 százalék), elveszítették az abszolút többséget, 2014-ben már csak 46,5 százaléknyian voltak, 62 millió volt az evangélikusok és 36 millió a hagyományos protestánsok (baptisták, metodisták, episzkopálisok és mások) száma. A katolikusok 51 milliónyian vannak, 3 millióval kevesebben, mint hét évvel korábban.

A vallási kötődés nélküliek – ateisták, agnosztikusok vagy „semmi különös” – száma ezalatt több mint 6 százalékponttal nőtt, 16,1-ről 22,8 százalékra. Egyre nagyobb számban fiatalok, átlagéletkoruk csökkent (36 év), miközben növekedett – az evangélikusokon kívül – a protestánsoké (52 év) és a katolikusoké (49 év). A nem keresztény vallások, így az iszlám és a hinduizmus híveinek száma nő, de igen alacsony bázisadatról, 4,7, illetve 5,9 százalékról indulva.

A felekezetközi (vegyes) házasságok is gyakoribbak: 2010 óta tízből négy házasság ilyen, míg a hatvanas évek előtt egynél kevesebb volt. Ez a vallási kötődés nélküliek számának növekedésével függhet össze a Pew szerint, de szerepe lehet bennük az áttéréseknek, főként a – sok esetben keresztény-katolikus – hitben nevelkedtek ateistává válásának is.

A kutatóközpont rámutat, hogy a tanulmány lehetővé teszi a hivatalos népszámlálás „lyukainak betömését”, amely nem kérdez rá az emberek vallására. A Pew 35 071 embert kérdezett meg tavaly június 4. és szeptember 30. között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.