Kivégzéssel fenyeget a súlyos beteg Seselj

Minden jel szerint hazájában távozhat az élők sorából a szerb radikális párt elnöke.

Pataky István
2015. 05. 09. 8:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sürgős műtétet kellett végrehajtani szerdán Vojiszlav Seseljen, legalábbis ezt közölte a Szerb Radikális Párt (SRS). Toma Fila, az SRS vezetőjének ügyvédje a hír kapcsán azt mondta, a történtek bizonyítják, védence súlyos beteg, így semmiképpen sem kellene visszatérnie a scheveningeni fogdába. Korábbi belgrádi sajtóértesülések szerint Seselj elutasította a kemoterápiás kezelést. A politikust 2013-ban bélrákkal műtötték, a betegség azóta átterjedt a májára is.

A Nemzetközi Törvényszék fellebbviteli tanácsa március végén rendelte el, hogy a bírói tanács azonnali hatállyal vonja vissza a vádlott ideiglenes szabadlábra helyezéséről szóló novemberi döntést, és rendelje el az SRS vezetőjének visszatérését a börtönbe. A visszavonás azóta sem történt meg. Ma már hágai körökben is elismerik, hogy elsősorban a törvényszék hibája a kialakult helyzet. Az ügy kínos Szerbiának, hiszen most ismét Belgrádra hárul a felelősség Seselj esetleges kiadásakor. A radikális vezér többször is közölte, hogy önként nem tér vissza Hágába, ehhez le kell őt tartóztatni, Alekszandar Vucsics szerb miniszterelnök – a szélsőséges politikus egykori párttársa – viszont leszögezte, erőszakkal és rajtaütésszerűen senki nem tartóztatja le az SRS elnökét. A beteg Seselj egyébként április elsején Belgrádban az igazságügyi minisztérium épülete előtt felgyújtotta Horvátország zászlaját, így tiltakozva a személyét érintő zágrábi támadások ellen.

Nenad Csanak, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga vezetője szerint Seseljnek, s az összes ma már elfeledett személynek, akik valamilyen formában részt vettek a horvátok, s a többi nem szerb nemzetiségű lakos elűzésében, felelniük kell tetteikért. A politikus arra emlékeztetett, hogy 1992. május hatodikán Seselj jelenlétében, Herkócán vált nyilvánvalóvá a nemzeti kisebbségek elűzésének szándéka a Vajdaságban. Herkóca után az üldözés a Szerémség több mint húsz településén folytatódott. Csanak úgy véli, Szerbiában is bíróság elé kell állítani Seseljt. A radikálisok elnöke a Twitteren válaszolt a vajdasági pártelnöknek, bejegyzésében azt írta: már előkészítette a bírósági eljárást Nenad Csanak számára, utasította az ügyészt, a bírákat és a csapatokat az elfogására és a kivégzésére. „Kegyelmi kérelemmel hozzám kell fordulni” – fűzte hozzá még műtéte előtt Seselj.

Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség vezetője, egyben az újvidéki tartományi képviselőház elnöke felháborítónak, undorítónak és megengedhetetlennek nevezte a vádlott bejegyzését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.