A valaha volt legnagyobb globális iskolai rangsort hozta napvilágra az OECD – írta szerdán a BBC. „Az ötlet lényege az volt, hogy a legtöbb ország láthassa, hogyan áll más országokhoz képest és felfedezze a saját erősségeit, illetve gyengeségeit” – monda el az OECD oktatásügyi igazgatója, Andreas Schleicher.
Hazánk 32. helyével több uniós országot is lekőrözött: Horvátországot néggyel, Szlovákiát öttel, Romániát tizenkét hellyel sikerült megelőznünk. Sajnos jóval előttünk van azonban több térségünkbéli ország, köztük Lengyelország (11.), Szlovénia (18.), Ausztria (19.) és Csehország (21.) is.
Magyarország a 2012-es PISA-tesztben még az átlag alatt végzett, 44 ország közül szereztük meg szintén a 32. helyet. Az adatok ekkor rámutattak arra a jelenségre, hogy iskolarendszerünk nem kezeli megfelelően a tanulók szociokulturális hátteréből eredő különbségeket. Ezek nagy hatással vannak ugyanis a tanulók teljesítményei közötti különbségekre.
A felmérésből kiderült, hazánkban a matematika eredményeket nagyban befolyásolta az otthoni könyvek száma, a szülők iskolai végzettsége, munkaerő-piaci státusza, valamint a család gazdasági helyzete.
Az OECD eredményeivel a jövő heti oktatási világfórumon akarja bebizonyítani, hogy az oktatásban elért fejlődés gazdasági hasznot hozhat az országoknak – írták. A felmérésben ugyanis a jobban szereplő országok mind GDP-növekedést is elkönyvelhettek.
A lista élén egyébként öt ázsiai ország található, az abszolút győztes Szingapúr. Az európai országok közül Finnország érte el a legjobb eredményt a hatodik helyen, őt követi sorban Észtország, Svájc és Hollandia.