Még a párton belül sem tudják, mi legyen az adatgyűjtéssel

Rand Paul republikánus szenátor szerint ugyanúgy kellene működnie a metaadatgyűjtésnek, mint eddig, de Obama más véleményen van.

2015. 05. 21. 7:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Úgy gondoljuk, hogy a kormányzatnak nem lenne szabad állandóan gyűjtenie az ember telefonhívásaira vonatkozó adatokat anélkül, hogy a nevét bírói felhatalmazásba foglalnák és megmondanák a bírónak, az a gyanújuk, hogy bűnt követett el” – mondta Rand Paul.

A 2001. szeptember 11-i terrortámadások után elfogadott, és a hatóságoknak nagyobb jogkört biztosító Patriot jogszabály a terrorizmussal gyanúsított személyek megfigyeléséről rendelkezik. (A törvény két mozaikszót tartalmazó teljes neve: USA PATRIOT Act, azaz Uniting and Strengthening America by Providing Appropriate Tools Required to Intercept and Obstruct Terrorism. Magyarul: Amerika egyesítése és megerősítése a terrorizmus feltartóztatásához és megakadályozásához szükséges megfelelő eszközök biztosítása révén). A „patriot” szó jelentése „hazafi”.

A telefon- és e-mail-megfigyelés igazolásául használt úgynevezett Patriot-törvény 215-ös cikkének hatálya június 1-jén jár le, de annak meghosszabbításáról elvileg péntekig kellene dönteni, mert a szövetségi törvényhozás munkája akkortól tíz napon át szünetel.

Noha a kongresszus mindkét házában a republikánusok vannak többségben, a párton belül nem sikerült dűlőre jutni afelől, hogy mi legyen a megoldás a törvény lejáró hatályú rendelkezésével kapcsolatban. A képviselőház múlt szerdán 338:88 arányban megszavazott egy olyan törvénytervezetet, amely megtiltaná a Nemzetbiztonsági Ügynökségnek (NSA) a telefonhívások címzettjeire és időtartamára vonatkozó adatok gyűjtését, amit az ügynökség legalább 2006 óta végez.

A szövetségi alsóház által elfogadott tervezet – amelyet Barack Obama elnök kész lenne aláírni – a tömeges és válogatás nélküli adatgyűjtés helyett bevezetné azt a gyakorlatot, hogy az NSA minden konkrét ügyben bírósági felhatalmazással kérje ki a telefontársaságoktól az egyes beszélgetésekre vonatkozó adatokat. Az illetékes bírói testület ezekben az ügyekben a külföldi hírszerzést felügyelő titkos szövetségi bíróság (Foreign Intelligence Surveillance Court, FISC).

A jogszabály egyúttal megengedné a megfigyelt informatikai és telekommunikációs cégeknek, hogy a korábbiaknál többet tárjanak fel abból, milyen mértékben vonta be őket az NSA az adatgyűjtésbe, a FISC-et pedig arra kötelezné, hogy nagyobb arányban tegye hozzáférhetővé ítéleteit és állásfoglalásait.

A szenátusi republikánus vezetők ehelyett, nemzetbiztonsági okokra hivatkozva, a Patriot-törvény lejáró passzusának hatályát kívánják meghosszabbítani. A 215-ös cikk feltétel nélküli továbbéltetését a demokrata szenátorok is ellenzik. Vezetőjük közölte: addig nem hajlandó rávenni az övéit a hosszabbítás támogatására, amíg nem világos, hogyan fogják átalakítani az adatgyűjtési programot.

Megfigyelők nem zárják ki, hogy a konzervatív oldalon belüli nézetkülönbségek miatt csak nehezen és rövid időre sikerül majd megoldást találni a titkos adatgyűjtés törvényi szabályozására.

Az NSA Patriot-törvényre hivatkozó tömeges adatgyűjtési gyakorlatát 2013-ban fedte fel az ügynökség egyik volt informatikus munkatársa, Edward Snowden, aki Moszkvába szökött. Egy New York-i szövetségi fellebbviteli bíróság nemrég arra a megállapításra jutott, hogy a Bush- és az Obama-kormány álláspontjával szemben a jogszabály nem hatalmazza fel a jelhírszerzésre szakosodott ügynökséget a metaadatgyűjtésre, ezért szükség van annak kongresszusi pontosítására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.