Megbukott a kékkártya

Kvalifikált bevándorlókat csábít az EU, a többség azonban inkább Amerikába tart.

Albert Enikő
2015. 05. 20. 10:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az európai ember egyre hosszabb ideig él, viszont kevesebb gyermeke születik. A következő évtizedekben a nyugdíjasok száma jelentősen növekszik, az aktív korúak aránya csökken. Míg ma négy munkavállalóra jut egy nyugdíjas, 2060-ra már éppen ennek a fele, két aktív európai munkavállaló tart majd el egy 65 éven felülit. A május elején megjelent, „Jelentés a népesség elöregedéséről” című uniós kiadvány legfontosabb megjegyzései ezek, rávilágítva arra, hogy az európai fejlődés jelenlegi üteme nem fenntartható. A következő negyvenöt évben ugyan három százalékkal, vagyis 507-ről 523 millió főre nő az unió lakossága, a munkaképesek aránya azonban 4,4 százalékkal csökken. Egyértelmű, milyen hátrányosan érinti mindez az európai gazdaságot, amelynek egyre nagyobb szüksége lenne magasan képzett szakemberekre. Nem véletlen, hogy a napokban Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke hangsúlyozta, az unió tagállamai munkaerő-piaci szempontból igen nehéz időszaknak néznek elébe, ezért szükség van a legális bevándorlás támogatására. Miként az sem lehet véletlen, hogy a múlt héten közzétett – azóta sokat kritizált – új európai migrációs stratégia is keresi erre a megoldást.

A jól képzett munkaerő Európába csábítására már 2009-től folynak erőfeszítések: ekkor fogadták el – az amerikai zöldkártya mintájára – a kékkártyarendszert. A cél világos, a versenyképesség növelése érdekében megkönnyíteni az EU-n kívülről érkező jól képzett munkavállalók belépését, illetve munkavállalását. Kék kártyát szigorú kritériumokkal (például felsőfokú végzettséggel, megkötött munkaszerződéssel) az Európában hiányszakmának számító területekre lehet kapni legfeljebb négy évre (ami meghosszabbítható), s ezzel együtt különleges, a családtagokra is kiterjedő jogosítványok járnak.

A rendszer ma is működik, igaz, meglehetősen alacsony hatásfokkal. Az Eurostat adatai szerint 2013-ban az Európai Unióban mindösszesen 12 854 kék kártyát adtak ki, ebből több mint 11 ezret Németországban (tegyük hozzá, Nagy-Britannia, Írország és Dánia úgy döntött, kimarad e szabályozásból). Ugyanakkor számos tagállam, így például Görögország, Ausztria, Svédország vagy Ciprus egyetlen esetben sem fogadott így harmadik országból érkező munkavállalót, míg Magyarországon 2012-ben egy, rá egy évre pedig négy kékkártya talált gazdára. Szakértők már a kékkártya szabályozásának előkészítésekor figyelmeztettek, túlzottan visszafogott terv készül. Miként Arnaldo Abruzzini, az Európai Kereskedelmi és Iparkamarák Szövetségének (Eurochambres) főtitkára hangsúlyozta: „Egyértelmű bizonyíték van arra, hogy a versenyképesség és az innováció alapvető feltétele a magasan képzett munkaerő. A jelenlegi adatok azonban azt mutatják, a Magreb-országokból a magasan képzett bevándorlóknak csupán 5,5 százaléka jön az unióba, 54 százalékuk Kanadát vagy az Egyesült Államokat választja. Ha meg akarjuk fordítani ezt a folyamatot, sokkal ambiciózusabb tervre van szükség.”

Ennek jegyében az Európai Bizottság május végéig nyilvános konzultációt indít. A cél az, hogy a kék kártyáról szóló irányelvet akként alakítsák át, hogy lehetővé tegye minél több képzett szakember érkezését. Sőt, az eddigiekkel ellentétben, Európában befektetni szándékozó vállalkozókra is kiterjesztenék a hatályát, illetve megkönnyítenék az eddigi kékkártyások EU-n belüli mozgását.

Hogy mindez Magyarországon majd milyen fogadtatásra talál? Szembe kell nézni a ténnyel, a már jó ideje tartó nyugat-európai „agyelszívás” korában nem mellékes, milyen szakembergárdával felvértezve várja az ország a jövő kihívásait. A már idézett statisztika szerint 2060-ra Magyarország lakossága 9,2 millió főre apad, az idősek aránya és ezzel együtt a népesség elöregedésének költségei (egészségügy, tartós ápolás-gondozás, illetve egyéb, korral összefüggő közkiadások) jelentősen növekednek. Miközben az aktív munkavállalók (15–64 év közöttiek) aránya több mint 10 százalékkal csökken.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.