Megugrott az Egyesült Államokba kivándorló kubaiak száma

Attól tartanak, hogy megszűnik az amerikai földön élvezett különleges státusuk.

2015. 05. 14. 8:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az év első három hónapjában 9371 kubai érkezett az Egyesült Államokba, elsősorban a mexikói határon keresztül vagy Miami érintésével, ami 118 százalékos emelkedés a tavalyi év azonos időszakához képest.

Szakértők szerint a kubai bevándorlók száma december 17. óta ugrott meg, amikor Barack Obama amerikai és Raúl Castro kubai elnök bejelentette, hogy több mint 50 éven át tartó ellenségeskedés után helyreállítják a diplomáciai kapcsolatokat és normális mederbe terelik a kétoldalú viszonyt.

„A Kubában élők egyre inkább aggódnak amiatt, hogy a jelenlegi amerikai törvények szerint élvezett különleges jogi státusukat elveszik” – mondta Jorge Duany, a Floridai Nemzetközi Egyetem kubai kutatóintézetének igazgatója. A kubai menekültekre vonatkozóan 1966-ban bevezetett amerikai törvény szerint az a kubai, aki eléri az amerikai partokat, az országban maradhat és letelepedhet; ez a kiváltság más ország állampolgárait nem illeti meg. A kubai kormány által sokat bírált „nedves láb, száraz láb” politikája értelmében azonban visszaküldik a karibi szigetországba azokat az illegális bevándorlókat, akiket még a tengeren fognak el.

Az amerikai vám- és határvédelmi hivatal a Reuters brit hírügynökségnek küldött közleményében ugyanakkor hangsúlyozta: az amerikai kormányzat decemberi bejelentése nem hoz változást a kubai menekültekről szóló törvényben.

Iris Calle, a jövevényeket segítő miami egyházi világszolgálat szóvivője szerint december közepe óta elárasztják őket a kubai menekültek. Egy kubai, Lady Castillo Miranda azt mondta, hogy bátyjával együtt december 28-án érték el 11 társukkal együtt egy csónakon az amerikai partokat. A 23 éves Santa Cruz-i nő elmondása szerint az utóbbi két évben kétszer próbált meg átkelni a tengeren. „Meg kellett próbálnom újra, mivel azt hallottam, hogy megváltozik a törvény” – magyarázta Miranda.

A 2015-ös pénzügyi év tavaly október 1-jei kezdete óta az amerikai parti őrség 2500 bevándorlót tartóztatott fel, és majdnem mindenkit hazaküldtek. A 2014-es pénzügyi év egészében 3677 kubaira csaptak le az amerikai hatóságok a 140 kilométer széles Floridai-szoroson.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.