Negyvenezer emberrel kísérletezne Brüsszel

Húszezren vennének részt a válságövezetekből, további 20 ezren pedig a Földközi-tengeren érkezett bevándorlók közül.

2015. 05. 12. 12:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az EB szerdán bemutatandó bevándorlási stratégiájában szereplő kvótarendszert a brüsszeli testület javaslata szerint „azonnal” tesztelni kell egy kísérleti programmal, amelyben 20 ezren vennének részt a válságövezetekből – például Szíriából – érkezett menekültek közül, további 20 ezren pedig az Észak-Afrika felől a Földközi-tengeren érkezett bevándorlók közül – írta a müncheni lap.

A bizottsági javaslat alapján a 40 ezer ember közül Németországnak több mint 5 ezret kellene befogadnia, Olaszországnak nagyjából 4 ezret, míg például a balti államoknak nagyjából 300-300-at – áll a beszámolóban.

A brüsszeli bizottság elképzelése szerint a menekültügyi kvótát a tagállamok népessége, a hazai össztermék (GDP) és a munkanélküliségi ráta alapján kell meghatározni. A bizottság terve alapján az ügyben még májusban jogszabálytervezet készül, amelyet az év végéig kellene elfogadni és bevezetni – írta a Süddeutsche Zeitung.

Az EU a kvótarendszerrel szakítana az eddigi menekültügyi politikával. A jelenlegi szabályok szerint a menedékjog iránti kérelem megvizsgálásáért és a menedékkérő ellátásáért az a tagállam felelős, amelyben a menedékkérő belépett az EU területére. Ez a rendszer azonban már régóta nem működik, mert például Olaszországban a hatóságok nem regisztrálják a menekülteket. Sokan így tovább vándorolnak, elsősorban Németországba vagy Svédországba. Mindkét ország a liberális politikájáról ismert. Más tagállamok, például Lengyelország és Portugália viszont kevés menedékkérőt fogad be. Németország ezért is támogatja a bizottság javaslatát a kvóta bevezetéséről – írta a német lap.

Ugyanakkor a menekültügyi kvóta intézményének gondolata „heves ellenállást” váltott ki több tagállamban, a felvetést elutasítja Nagy-Britannia, Lengyelország, Magyarország és Lettország – ismertette a Süddeutsche Zeitung.

Az Európai Tanács – a tagországok állam-, illetve kormányfőinek közös fóruma – áprilisban rendkívüli értekezleten tárgyalt a menekültügyről a földközi-tengeri menekültválság miatt. Az uniós csúcstalálkozó után Angela Merkel német kancellár sajtótájékoztatón azt mondta, hogy a menekültek egyenlőtlenül oszlanak el a tagállamok között, öt országban nyújtják be a menedékkérelmek kétharmadát. Hozzátette, hogy szerinte nem alkalmazzák minden tagállamban megfelelően az uniós menedékjog előírásait, nem mindenkit regisztrálnak ujjlenyomattal, holott kellene.

Merkel azt is elmondta, a menekültek tagországok közötti elosztása csak önkéntes alapon lehetséges, és ennek tesztelésére egy kísérleti programot indítanak el. Francois Hollande francia államfő tudatta: Párizs 500-700 szíriai menekültet fogad be ennek keretében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.