Újságíróknak nyilatkozva azt mondta, hogy elsősorban turistákról van szó. „Nem tudjuk, hol vannak vagy hol lehetnek” – mondta a küldöttség vezetője. Egy részük korábban a Katmandutól északra fekvő Langtang térségében tartózkodott, amelyet a földrengés után lavina és földcsuszamlás sújtott. Másik részük Lukla körzetében volt, ahonnan a világ legmagasabb hegycsúcsára, a Csomolungmára (Mount Everest) Nepálból feljutni szándékozó hegymászók indulnak.
Teerink elmondta azt is, hogy az eddig megerősített információk szerint 12 európai halt meg a katasztrófában, amelynek összesen több mint 6200 halálos áldozata volt. A megerősített áldozatok nemzetiségét sem közölték.
A Reuters hírügynökség részleges összesítése szerint franciákból, spanyolokból és olaszokból eddig 221 emberről nincs hír, más országok állítólag nem tettek közzé erről szóló részletes adatokat.
Uniós tagállamok diplomáciai képviseletein azt mondták, az is nehezíti az eltűntek számának pontos meghatározását, hogy sok turista az országba érkezésekor nem jelentkezik saját országának nagykövetségén, így nem tudták őket semmiféle nyilvántartásba venni.
Az EU-delegáció egy név nélkül nyilatkozó illetékese annak a véleményének adott hangot, hogy az eltűntként kezeltek nagy részének nem esett baja, de a kommunikációs nehézségek és egyes térségek nehéz elérhetősége miatt nem sikerül róluk információhoz jutni.
A nepáli földrengés károsultjainak a megsegítésére irányuló munkálatok koordinálása napról napra hatékonyabb – mondta pénteken Katmanduban tartott sajtótájékoztatóján az ENSZ-főtitkár humanitárius ügyekben illetékes helyettese. Valerie Amos szerint nehéz és bonyolult összehangolni a mentéssel kapcsolatos operatív feladatokat, de elégedettségének adott hangot amiatt, hogy a nepáli kormánnyal gördülékeny az együttműködés. Hozzátette, most az ideiglenes menedékhelyek kialakítása az elsőrendű feladat. Ugyancsak a legsürgősebb teendők közé sorolta a bajba jutottak vízzel, élelemmel való ellátását, akárcsak az egészségügyi segítségnyújtást.
Egy másfél éves magyar kislány hazautazását szervezte meg Nepálból a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) a konzuli együttműködés lehetőségét kihasználva. A tárca hangsúlyozta, hogy a kislány az Újdelhiben lévő magyar külképviselet és Németország katmandui nagykövetségének segítségével érkezhet haza nepáli nagyszüleivel a Baptista Szeretetszolgálat mentőcsapatának segítségével. A mentőcsapat hazaérkezése hétfőre várható – fűzik hozzá.
A KKM emlékeztet, csütörtökön a cseh külügyminisztérium által szervezett evakuáló repülőgéppel két magyar állampolgár hagyta el a válságövezetet. A minisztérium tájékoztatása szerint a térségben maradt 40 magyarral az újdelhi nagykövetség tartja a kapcsolatot.